| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak zaksięgować podatek od towarów i usług

Jak zaksięgować podatek od towarów i usług

Ewidencja podatku od towarów i usług uzależniona jest od tego, czy dana firma prowadzi sprzedaż zwolnioną czy opodatkowaną. Jeżeli firma nie ma prawa do odliczania VAT, w księgach rachunkowych np. w przypadku środków trwałych, wartość VAT będzie stanowiła element wartości początkowej tego składnika majątku.


Ewidencja zakupu i sprzedaży jest uzależniona m.in. od tego, czy jednostka prowadzi sprzedaż zwolnioną z podatku od towarów i usług czy też nie. W przypadku zwolnienia VAT naliczony nie podlega odliczeniu. Dlatego w księgach rachunkowych jego wartość będzie elementem ceny nabycia określonego środka trwałego. Firmy, które są podatnikami podatku od towarów i usług, mogą odliczyć VAT naliczony od należnego. Rozliczenia z tego tytułu będą przeprowadzane na koncie zespołu 2 np. 223 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT”. Na tym koncie księguje się kwoty z danych wynikających z deklaracji miesięcznych VAT-7 i kwartalnych VAT-7K.


Obliczenie proporcji


Warto również pamiętać o obowiązkach w przypadku, gdy firma dokonuje jednocześnie sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług nakazuje, aby po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony, dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. Należy w tym celu uwzględnić proporcje obliczane (w sposób określony w art. 90 ust. 2-9 ustawy o VAT) na podstawie struktury sprzedaży, czyli udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całym obrocie.

Korekt dokonuje się w przypadku:

- towarów i usług - po zakończeniu roku,

- środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 tys. zł - w ciągu pięć kolejnych lat (roczna korekta wynosi jedną piątą),

- w przypadku nieruchomości - w ciągu dziesięciu lat (roczna korekta wynosi jedną dziesiątą).

Konieczność dokonania korekt np. za 2006 rok będzie wynikała z faktu, że w przypadku zakupów w całym tym okresie podatnicy dokonywali wstępnego odliczenia VAT na podstawie proporcji z 2005 roku. Korekty nie dokonuje się, w przypadku gdy różnica między obliczonymi proporcjami (wstępną i ostateczną) nie przekracza 2 punktów procentowych.


Korekta w 2007 roku


Jeżeli spółka rozlicza się w 2007 roku miesięcznie, korekty VAT naliczonego należało dokonać w rozliczeniu za styczeń, składając deklarację VAT-7 do 26 lutego (termin ustawow, czyli 25 lutego, przypadał w niedzielę). Natomiast w przypadku rozliczających się kwartalnie, firmy mają czas do 25 kwietnia na złożenie deklaracji VAT-7K.

Ewidencja różnic w księgach rachunkowych będzie przebiegała następująco:

- roczna korekta VAT naliczonego od nabytych towarów, materiałów i usług oraz środków trwałych za okres ubiegły zwiększająca kwotę podatku naliczonego, pomniejszającą kwotę podatku należnego: strona Wn konta 223 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT”, strona Ma konta 760 „Pozostałe koszty operacyjne”,

- roczna korekta VAT naliczonego od nabytych towarów, materiałów i usług oraz środków trwałych za okres ubiegły, zmniejszająca kwotę podatku naliczonego pomniejszająca kwotę podatku należnego: strona Wn konta 760 „Pozostałe koszty operacyjne”, strona Ma konta 223 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT”.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

- Art. 90-91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


Agnieszka PokojskaNarzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK