| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Sprzedaż majątku trwałego wywołuje w podatku od towarów i usług konsekwencje zależne od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzi podatnik: wyłącznie opodatkowaną, zwolnioną z opodatkowania VAT, „mieszaną”, tzn. uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych dóbr oraz nieuprawniającą do tego odliczenia.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Według przyjętych wskaźników proporcji po zakończeniu każdego roku podatkowego (w deklaracji za styczeń roku następującego) firma dokonywałaby korekty odliczonego VAT od zakupu środka trwałego w następujący sposób:


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Natomiast gdy wartość początkowa nabytego środka trwałego jest niższa niż 15 000 zł, korekty podatku naliczonego należy dokonać jednorazowo. Korekty należy dokonać po zakończeniu roku, w którym został on oddany do użytkowania według faktycznego wskaźnika proporcji za ten rok. Po dokonaniu takiej korekty rocznej nie ma obowiązku korygowania kwoty odliczonego uprzednio VAT przy sprzedaży środka trwałego.


Zbycie środka trwałego w okresie korekty (w ciągu 5 lub 10 lat od roku, w którym środek trwały został oddany do użytkowania) ma wpływ na kwotę odliczonego uprzednio VAT od jego nabycia. Pomimo że przepisy ustawy odnoszą się do sprzedaży środka trwałego, należy uznać, że chodzi o każdą formę jego zbycia, a więc również np. wniesienie w formie aportu. Przy sprzedaży środka trwałego w okresie korekty zastosowanie mają następujące zasady dokonywania korekty VAT naliczonego:

- uważa się, że środek trwały jest nadal przez podatnika używany na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu, aż do końca okresu korekty,

- korekty podatku naliczonego dokonuje się jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty,

- korektę podatku wykazuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż,

- w sytuacji gdy sprzedaż środka trwałego podlega:

  - opodatkowaniu (stawką właściwą dla danego środka trwałego, względnie stawką 0% z tytułu jego eksportu albo WDT) - do wyliczenia kwoty korekty przyjmuje się, że dalsze jego wykorzystanie związane jest z czynnościami opodatkowanymi. Oznacza to, że jednorazowa korekta za kolejne lata dokonywana jest na podstawie wskaźnika proporcji stanowiącej 100%,

  - zwolnieniu lub nie podlega opodatkowaniu (np. przy wniesieniu środka trwałego w formie aportu) - do wyliczenia kwoty korekty przyjmuje się, że dalsze jego wykorzystanie jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu. W tym przypadku jednorazowa korekta podatku za kolejne lata dokonywana jest na podstawie wskaźnika proporcji 0%.

Z powyższego wynika, że sposób dokonania korekty zależy od tego, czy zbycie środka trwałego podlega opodatkowaniu, jest zwolnione z opodatkowania (np. z racji uznania go za towar używany), czy nie podlega opodatkowaniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK