| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Sprzedaż majątku trwałego wywołuje w podatku od towarów i usług konsekwencje zależne od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzi podatnik: wyłącznie opodatkowaną, zwolnioną z opodatkowania VAT, „mieszaną”, tzn. uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych dóbr oraz nieuprawniającą do tego odliczenia.


Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych podlega szczególnym uregulowaniom. Przysługuje ono w ograniczonym zakresie. W stosunku do nabywanych samochodów osobowych kwota odliczenia stanowi 60% wartości VAT, ale nie więcej niż 6000 zł (przed 22 sierpnia 2005 r. obowiązywało ograniczenie w wysokości 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 5000 zł). Jeżeli nabywany samochód ma służyć działalności mieszanej, kwota tego odliczenia podlega następnie odpowiedniemu zmniejszeniu o stosowany wskaźnik proporcji. Nabyty samochód zaliczony do środków trwałych podlega również 5-letniemu okresowi korekty podatku naliczonego. Z kolei sprzedaż takiego samochodu może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego. Warunkiem zwolnienia jest uznanie samochodu za towar używany. Warunek ten zostaje spełniony, gdy podatnik sprzedaje samochód po co najmniej półrocznym okresie używania go do prowadzonej działalności. Nie ma znaczenia, że podatnik dokonał częściowego odliczenia VAT od nabycia.


PRZYKŁAD

Firma w lutym 2005 r. zakupiła samochód osobowy za kwotę netto 50 000 zł, VAT 11 000 zł. Samochód służył do działalności opodatkowanej i zwolnionej. Firma odliczyła VAT od nabycia częściowo, przy zastosowaniu wskaźnika proporcji 72%, czyli (5000 × 72%) = 3600 zł. Wskaźnik realny struktury sprzedaży za 2005 r. wyniósł 76%, a za 2006 r. 70%. Firma dokonała korekty odliczonego VAT odpowiednio:

w styczniu 2006 r. o wartość (5000 × 76%) - 3600 = 200 : 5 = (+) 40 zł,

w styczniu 2007 r. o wartość (5000 × 70%) - 3600 = -100 : 5 = (-) 20 zł.

Firma zamierza również w marcu sprzedać ten samochód za kwotę 30 000 zł. Ponieważ samochód spełnia warunek uznania go za towar używany, może zastosować przy jego sprzedaży zwolnienie z VAT. W związku z tym w rozliczeniu za marzec dokona również jednorazowej korekty podatku naliczonego od jego nabycia z zastosowaniem wskaźnika proporcji 0%. Do końca okresu korekty pozostały jeszcze 3 lata. Ponieważ sprzedaż będzie podlegała zwolnieniu, firma utraci 3/5 odliczonej przy nabyciu kwoty podatku naliczonego.

Wyliczenie kwoty korekty naliczonego VAT będzie następujące:

(5000 × 0%) - 3600 = (-) 3600 × 3/5 = (-) 2160 zł.

Wyliczoną kwotę firma wykaże w deklaracji za marzec w poz. 48 ze znakiem (-), co spowoduje zmniejszenie kwoty podatku naliczonego za ten okres rozliczeniowy. Wykazana kwota stanowi wartość łącznej korekty za ostatnie 3 lata, jakie pozostały do końca okresu korekty, z zastosowaniem wskaźnika proporcji 0%.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK