| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Koszty egzekucyjne - ujęcie rachunkowe i podatkowe

Koszty egzekucyjne - ujęcie rachunkowe i podatkowe

Jakie wydatki składają się na koszty egzekucyjne? Jak zaewidencjonować w księgach odpis aktualizujący na należności z tytułu poniesionych kosztów sądowych? Czy umorzone koszty egzekucyjne należy zaksięgować jako przychody finansowe? Czy koszty egzekucyjne, jakie poniósł wierzyciel, są kosztem podatkowym?

4. Umorzenie kosztów egzekucyjnych.
5. Umorzenie odsetek od zaległości w VAT w wysokości 60 zł.

Podatkowe ujęcie kosztów egzekucyjnych i windykacyjnych

Bardzo często przedsiębiorcy zmuszeni są do egzekwowania swoich należności na drodze postępowania sądowego. Uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia sądu najczęściej nie kończy sprawy, w przypadku gdy dłużnik nie wykonuje dobrowolnie postanowień zawartych w stosownych wyrokach czy ugodach. W sytuacji gdy dłużnik, mimo wyroku zasądzającego należność na rzecz wierzyciela, nie zamierza jej uiścić, wierzyciel jest zmuszony skierować wyrok do egzekucji komorniczej, ponosząc przy tym koszty określane mianem kosztów egzekucyjnych.
Podatkowe ujęcie kosztów egzekucyjnych i windykacyjnych zależy od tego, czy koszty te zostały poniesione przez dłużnika, czy przez wierzyciela.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawach podatkowych u dłużnika koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań nie są kosztem uzyskania przychodów, natomiast u wierzyciela koszty te są kosztem uzyskania przychodu.

Koszty egzekucyjne u wierzyciela

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań, grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetek od tych grzywien i kar. Przepis ten dotyczy zarówno kosztów egzekucyjnych powstałych w trakcie egzekucji zobowiązań o charakterze cywilnoprawnym, jak i administracyjnym.
Ze sformułowania tego przepisu wynika, że inne zasady zaliczania tego rodzaju wydatków do kosztów dotyczą wierzycieli, a inne dłużników. Ustawodawca wykluczył bowiem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań przez niesolidnych dłużników. Wierzyciele mogą natomiast zaliczać tego rodzaju wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Koszty poniesione przez wierzyciela dotyczą realizacji przysługującego mu roszczenia. Nie są one kosztami „związanymi z niewykonaniem zobowiązań” i zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. mogą one stanowić dla wierzyciela koszty uzyskania przychodów.
Ponoszenie kosztów egzekucyjnych przez wierzycieli należy raczej do wyjątków, gdyż zasadą jest, że obciążają one dłużnika. Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wierzyciel ponosi tego rodzaju koszty m.in. wówczas, gdy spowodował wszczęcie i prowadzenie egzekucji niezgodne z przepisami ustawy albo gdy koszty postępowania egzekucyjnego nie mogą być ściągnięte od zobowiązanego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK