| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Koszty egzekucyjne - ujęcie rachunkowe i podatkowe

Koszty egzekucyjne - ujęcie rachunkowe i podatkowe

Jakie wydatki składają się na koszty egzekucyjne? Jak zaewidencjonować w księgach odpis aktualizujący na należności z tytułu poniesionych kosztów sądowych? Czy umorzone koszty egzekucyjne należy zaksięgować jako przychody finansowe? Czy koszty egzekucyjne, jakie poniósł wierzyciel, są kosztem podatkowym?

Wydatki egzekucyjne, a także zaliczki na poczet egzekucji oraz pozostałe wydatki związane z egzekucją, jako koszty pośrednie, które nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika, ale wiążą się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą - powinny podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Korzystanie z usług firm windykacyjnych

Egzekucja komornicza nie jest jedyną formą egzekwowania przez wierzycieli swoich należności od dłużników. W wielu przypadkach wierzyciele decydują się na korzystanie z usług firm windykacyjnych, zajmujących się ściąganiem długów.
Korzystanie z usług firmy windykacyjnej jest z reguły pierwszym etapem i zazwyczaj poprzedza sądową drogę dochodzenia swoich wierzytelności przez przedsiębiorców. W przypadku gdy działania firmy windykacyjnej okażą się nieskuteczne - sprawa kierowana jest najpierw na drogę postępowania sądowego, a potem egzekucyjnego (egzekucja komornicza). Obowiązujące przepisy podatkowe nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych omawianych wydatków od tego, żeby windykacja była prowadzona przez komornika sądowego, a nie wyspecjalizowaną firmę. W przeszłości kwestia ta budziła wiele wątpliwości, czego odzwierciedleniem było m.in. niejednolite orzecznictwo NSA.
Wydatki ponoszone przez wierzycieli w związku z odzyskiwaniem należności przez firmy windykacyjne mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
Z uwagi na swój charakter tego rodzaju wydatki powinny być zaliczane do kosztów podatkowych już w momencie ich poniesienia.

Koszty egzekucyjne u dłużnika

Regułą jest, że większość kosztów egzekucyjnych - zarówno powstałych w wyniku egzekucji sądowej, jak i dotyczących egzekucji administracyjnej - obciąża dłużnika.
W przypadku egzekucji sądowej, zgodnie z art. 770 k.p.c., dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Koszt egzekucji ustala postanowieniem komornik, jeżeli przeprowadzenie egzekucji należy do niego. Natomiast kwestie związane z ponoszeniem przez dłużnika kosztów egzekucji administracyjnej zostały unormowane w art. 64c ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z zapisami zawartymi w tym przepisie, koszty egzekucyjne, poza kilkoma przewidzianymi w tej ustawie wyjątkami, obciążają zobowiązanego.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK