| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie dokumenty należy złożyć przy instalacji kasy rejestrującej

Jakie dokumenty należy złożyć przy instalacji kasy rejestrującej

Czytelnik zwrócił się do redakcji z pytaniem dotyczącym zasad instalacji kas fiskalnych. Podał, że prowadzi sprzedaż dla firm i dla indywidualnych klientów od ponad dwóch lat. W br. zwiększyła mu się sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niedługo z tego tytułu przekroczy obrót 40 000 zł liczony od początku roku. Wtedy powinien zainstalować kasę rejestrującą.


W artykule szczegółowo opisujemy, kiedy zgodnie z przepisami należy zainstalować kasę oraz, jakie dokumenty złożyć w urzędzie skarbowym.

 


Kasę należy zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło (w pierwszym półroczu 2007 r.) przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych.


Zasadą jest, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych) powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Zwolnienie z obowiązku stosowania kas do dnia przekroczenia 40 000 zł obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dotyczy tych podatników, u których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł. Z pytania wynika, że w ubiegłym roku obroty podatnika nie przekroczyły tego limitu, a zatem dopiero po przekroczeniu 40 000 zł obrotu w 2007 r. Czytelnik będzie miał obowiązek zainstalowania kas fiskalnych. Tak jak wspomniałem na wstępie, obowiązek zainstalowania kasy powstanie jednak w tym przypadku dopiero po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został przekroczony limit 40 000 zł.


PRZYKŁAD

Podatnik przekracza obrót w wysokości 40 000 zł 15 marca 2007 r. Dwa miesiące zaczynamy liczyć od 1 kwietnia 2007 r., czyli zwolnienie traci moc z dniem 31 maja 2007 r. Podatnik od 1 czerwca 2007 r. powinien ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej.

Przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania (chodzi o termin ustawowy, a nie kiedy faktycznie zainstaluje się kasę) podatnik powinien wykonać określone czynności:


1. Złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. W przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie może być dokonane na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy rejestrującej (jeżeli zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania).

Należy pamiętać, iż kasę rejestrującą trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania obrotu. Na ten dzień powstania obowiązku kasa powinna być już zgłoszona w urzędzie, czyli w praktyce należy zrobić to wcześniej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Jesteśmy najstarszą polską firmą doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK