| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie dokumenty należy złożyć przy instalacji kasy rejestrującej

Jakie dokumenty należy złożyć przy instalacji kasy rejestrującej

Czytelnik zwrócił się do redakcji z pytaniem dotyczącym zasad instalacji kas fiskalnych. Podał, że prowadzi sprzedaż dla firm i dla indywidualnych klientów od ponad dwóch lat. W br. zwiększyła mu się sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niedługo z tego tytułu przekroczy obrót 40 000 zł liczony od początku roku. Wtedy powinien zainstalować kasę rejestrującą.


W artykule szczegółowo opisujemy, kiedy zgodnie z przepisami należy zainstalować kasę oraz, jakie dokumenty złożyć w urzędzie skarbowym.

 


Kasę należy zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło (w pierwszym półroczu 2007 r.) przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych.


Zasadą jest, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych) powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Zwolnienie z obowiązku stosowania kas do dnia przekroczenia 40 000 zł obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dotyczy tych podatników, u których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł. Z pytania wynika, że w ubiegłym roku obroty podatnika nie przekroczyły tego limitu, a zatem dopiero po przekroczeniu 40 000 zł obrotu w 2007 r. Czytelnik będzie miał obowiązek zainstalowania kas fiskalnych. Tak jak wspomniałem na wstępie, obowiązek zainstalowania kasy powstanie jednak w tym przypadku dopiero po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został przekroczony limit 40 000 zł.


PRZYKŁAD

Podatnik przekracza obrót w wysokości 40 000 zł 15 marca 2007 r. Dwa miesiące zaczynamy liczyć od 1 kwietnia 2007 r., czyli zwolnienie traci moc z dniem 31 maja 2007 r. Podatnik od 1 czerwca 2007 r. powinien ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej.

Przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania (chodzi o termin ustawowy, a nie kiedy faktycznie zainstaluje się kasę) podatnik powinien wykonać określone czynności:


1. Złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. W przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie może być dokonane na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy rejestrującej (jeżeli zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania).

Należy pamiętać, iż kasę rejestrującą trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania obrotu. Na ten dzień powstania obowiązku kasa powinna być już zgłoszona w urzędzie, czyli w praktyce należy zrobić to wcześniej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK