| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak poprawić błędnie wyliczoną kwotę obrotu

Jak poprawić błędnie wyliczoną kwotę obrotu

Placówka oświatowa świadczy usługi szkoleniowe dla szkół. W lutym wystawiła fakturę korygującą do faktury sprzedaży ze stycznia, zwiększającą kwotę sprzedaży. Przyczyną wystawienia faktury korygującej było nieujęcie kształcenia 2 uczniów na źródłowej fakturze. Usługi szkoleniowe są zwolnione z VAT. Czy należy korygować deklarację za styczeń, czy też wystarczy ująć fakturę korygującą w deklaracji za luty?


Czy w tym przypadku ma znaczenie, że usługi oświatowe są zwolnione z VAT? W przypadku usług zwolnionych z VAT, niezależnie od miesiąca, w którym zostanie ujęta faktura korygująca, nie spowoduje to żadnej zmiany w zobowiązaniu podatkowym. Co należy zrobić w tym przypadku?

Rozwiązanie


W opisanym przypadku placówka oświatowa powinna skorygować deklarację za styczeń. Nie można ująć faktury korygującej w deklaracji za luty, mimo że nie spowoduje to żadnych zmian w zobowiązaniu podatkowym.


Placówka oświatowa świadcząca usługi szkoleniowe dla szkół wystawiła w lutym fakturę korygującą do faktury sprzedaży ze stycznia. Powodem wystawienia faktury korygującej było nieujęcie kształcenia 2 uczniów na fakturze źródłowej. Faktura korygująca zwiększyła kwotę obrotu zwolnionego od VAT. W tej sytuacji za prawidłowe należy uznać skorygowanie obrotu zwolnionego od VAT przez złożenie korekty deklaracji VAT-7 za styczeń. Wtedy to właśnie doszło do pomyłki. Wówczas też de facto był wyższy obrót. Wynika stąd, że ujęcie faktury korygującej w deklaracji za luty, czyli zwiększenie obrotu zwolnionego od VAT w lutym, należy uznać za nieprawidłowe (niezgodne z rzeczywistością i nierzetelne). Jest tak niezależnie od faktu, czy spowoduje to, czy też nie żadnej zmiany w zobowiązaniu podatkowym (z tego powodu, że usługi oświatowe są zwolnione z VAT).


Fakturę korygującą wystawia zwykle świadczeniodawca (dostawca towarów i usług), gdy po jej wystawieniu stwierdził pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur). Jedynie w przypadku korekty zmniejszającej obrót (a także cenę, stawkę, kwotę podatku) i jednocześnie dokonywania obniżenia kwoty podatku należnego sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. W takim przypadku (i tylko w takim) potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (§ 16 ust. 4 rozporządzenia w sprawie faktur). Dodajmy, że przepis ten jest kwestionowany przez orzecznictwo sądowe jako niekonstytucyjny, gdyż przekracza upoważnienie ustawowe dla Ministra Finansów. W omawianym przypadku przepis ten nie znajduje jednak zastosowania, ponieważ dotyczy on zwiększenia, a nie zmniejszenia wysokości obrotu.


W przypadku korekty zwiększającej obrót przy jednoczesnym:


- dokonywaniu zwiększenia kwoty podatku należnego lub

 

- bez dokonywania zwiększenia kwoty tego podatku
- sprzedawca nie jest obowiązany posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.


Pomimo że sprzedawca nie musi wówczas oczekiwać na potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, obowiązują go ogólne zasady prawidłowego, rzetelnego i zgodnego z rzeczywistością deklarowania obrotu i podstaw opodatkowania. Oznacza to, iż nie może ujmować zwiększonego obrotu (i zazwyczaj zwiększonego podatku) w miesiącu wystawienia faktury korygującej (wyjątki dotyczą sprzedawców energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, a także usług dostaw wody oraz wywozu śmieci i nieczystości). Zwiększony obrót powinien ująć w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej. Okoliczności tego zwiększenia powstały bowiem w momencie wystawienia faktury pierwotnej. Tak należy postępować również w przypadku zwiększania kwoty obrotu zwolnionego od VAT (bez zwiększenia kwoty podatku należnego). Data wystawienia faktury korygującej nie będzie miała znaczenia. I tak należy zwiększyć obrót w momencie, kiedy doszło do pomyłki, a nie kiedy tę pomyłkę wykryto, zidentyfikowano i w związku z tym wystawiono fakturę korygującą. Nie bez znaczenia jest tu miesięczny charakter VAT. Jedynie dla małych podatników zrobiono wyjątek i uczyniono z VAT kwartalnie rozliczany podatek.


PRZYKŁAD

Podatnik - placówka oświatowa - wystawił fakturę za usługi oświatowe w styczniu na kwotę 3000 zł (VAT „zw”). W lutym ustalono, że faktura nie obejmuje części należności w kwocie 200 zł. W związku z tym podatnik wystawił fakturę korygującą, w której wskazał kwotę 3000 zł jako błędną, a jako prawidłową wskazał kwotę 3200 zł. Korekta nie ma wpływu na zobowiązanie podatkowe w VAT. Podatnik sporządził korektę deklaracji VAT za styczeń, w której wykazał prawidłową kwotę obrotu za styczeń. Do korekty deklaracji załączył pisemne wyjaśnienie przyczyn korekty, zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej.


Podstawa prawna:
- § 16 ust. 4 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860


Elżbieta Rogala

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »