| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Kiedy można odliczyć VAT od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych

Kiedy można odliczyć VAT od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych

Podatnicy nie mogą, co do zasady, odliczać podatku naliczonego przy nabywaniu usług noclegowych i gastronomicznych.

Dodać należy, że wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu usług noclegowych czy gastronomicznych obowiązuje, co do zasady, również w przypadkach, gdy usługi te są odsprzedawane przez podatników dokonujących ich zakupu. W konsekwencji nie mają, przykładowo, prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu tych usług podatnicy dokonujący ich zakupy we własnym imieniu, lecz na rachunek kontrahenta, który następnie odsprzedaje (refakturuje) te usługi kontrahentowi.

Kto może odliczyć VAT od usług gastronomicznych i hotelowych

Od zasady, że nie ma możliwości odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu usług noclegowych i gastronomicznych, przepisy przewidują dwa wyjątki.
Po pierwsze, wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu usług noclegowych i gastronomicznych nie dotyczy przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119 ustawy (a więc na zasadach innych niż procedura marży), wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie (art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy). Oznacza to, że podatnicy świadczący usługi turystyki opodatkowane na zasadach ogólnych mogą odliczać podatek naliczony przy nabywaniu usług noclegowych i gastronomicznych wchodzących w skład takich usług. Na tej podstawie prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu usług gastronomicznych mają, między innymi, hotele, w przypadkach gdy usługi noclegowe są sprzedawane łącznie z wyżywieniem. Przyjmuje się bowiem, że hotele w takich przypadkach świadczą opodatkowaną na zasadach ogólnych usługę turystyki. Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach.
Przykładem może być pismo Naczelnika I Urzędu Skarbowego w Szczecinie z 30 września 2004 r. nr IUS.PP-2/443/87/2004, w który czytamy, że: „Spółka świadczy usługi turystyczne, tj. usługi hotelarskie, bez śniadania lub połączone ze śniadaniem oraz usługi hotelarskie dla grup zorganizowanych bez wyżywienia lub z całodziennym wyżywieniem. Biorąc pod uwagę powyższe, przy zakupie usług gastronomicznych Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”.
Stosowanie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy budzi pewne wątpliwości. Jedna z nich dotyczy świadczących usługi turystyki opodatkowane według procedury marży, na które to usługi składają się nie tylko towary i usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, ale również tzw. usługi własne podatnika świadczącego tę usługę (art. 119 ust. 5 ustawy). Możliwość taka nie istnieje. Świadczenia usług własnych nie zmienia bowiem faktu, że usługa turystyki pozostaje usługą opodatkowaną według szczególnej procedury określonej w art. 119 ustawy. W konsekwencji przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy nie ma w takich przypadkach zastosowania, a więc podatnicy nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu usług noclegowych i gastronomicznych w zakresie, w jakim usługi te dotyczą usług własnych podatników świadczących usługi turystyki opodatkowane według procedury marży. Podobne stanowisko reprezentują organy podatkowe (przykładowo decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 2 sierpnia 2005 r. nr PP-3/i/4407/118/05).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK