| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Dokumentacja zasad (polityki) rachunkowości

Dokumentacja zasad (polityki) rachunkowości

Za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym także z tytułu nadzoru, odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki.

Dotyczy to również przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej.


Każda jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady rachunkowości, a w szczególności dotyczące (art. 10 ustawy o rachunkowości):
1. określenia stosowanego przez jednostkę roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych;
2. metod i zasad wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego;
3. sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym co najmniej: zakładowego planu kont, wykazu ksiąg rachunkowych, wzajemnych powiązań oraz opis systemu przetwarzania danych. W planie kont nie ujmuje się natomiast metod i zasad wyceny aktywów i pasywów, stanowią one bowiem oddzielny element dokumentacji;
4. organizacyjnego rozwiązania służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów.

Opracowując zasady (politykę) rachunkowości, należy pamiętać, że każda jednostka ma swoją specyfikę, która nie pozwala bezpośrednio przenosić na płaszczyznę jej działania różnego typu wzorcowych zasad rachunkowości.

Warunkiem przydatności sprawozdań finansowych jest porównywalność ich treści oraz zawartych w nich danych. W związku z tym ustawa o rachunkowości zobowiązuje do zachowania ciągłości przyjętych przez jednostkę zasad rachunkowości. W szczególności dotyczy to stosowania w jednolity sposób:
- grupowania operacji gospodarczych;
- wyceny aktywów i pasywów, w tym dokonywania ich amortyzacji;
- ustalania wyniku finansowego;
- sporządzania sprawozdań finansowych.

Jeżeli w uzasadnionych przypadkach zachodzi potrzeba zmian zasad (polityki) rachunkowości, w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji gospodarczej jednostki, można tego dokonać ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji.

W celu uelastycznienia rozwiązań wynikających z art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości przyjęto zapis, iż w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasadę (politykę) rachunkowości, jednostka może stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego można stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

Należy zaznaczyć, że dotychczas zostały przyjęte tylko dwa krajowe standardy (dotyczące rachunku przepływów pieniężnych oraz odroczonego podatku dochodowego), a aktualnie jest ich około 40.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane do posiadania dokumentacji, która określa przyjęte zasady (politykę) rachunkowości (w tym jednostki budżetowe).

Zobacz INSTRUKCJE opracowania zasad (polityki) rachunkowości
http://www.instrukcje.infor.pl/budzetowe3.html

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK