| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie można wystawić papierowej korekty e-faktury

Nie można wystawić papierowej korekty e-faktury

Podatnik, który chce skorygować elektroniczną fakturę, może to zrobić tylko w formie elektronicznej.

Izba Skarbowa w Warszawie wyjaśniła zasady korygowania faktur elektronicznych. W analizowanym przez izbę przypadku podatnik chciał skorygować VAT z faktury elektronicznej poprzez wystawienie korekty faktury w wersji papierowej. System do wystawiania e-faktur był sprawny.

Niestety, taka korekta - zdaniem warszawskiej izby - jest niedopuszczalna. Wystawianie faktur w formie elektronicznej pociąga za sobą analogiczną formę wystawiania ewentualnych faktur korygujących. Jest bowiem zasadą, że faktury korygujące wystawione do faktur wystawionych i przesłanych elektronicznie wystawia się i przesyła w tej samej formie.

Możliwość wystawienia faktury korygującej w formie papierowej do faktury wystawionej w formie elektronicznej dotyczy sytuacji nadzwyczajnych, takich, kiedy system informatyczny używany przez podatnika umożliwiał mu wystawianie i przesyłanie faktur korygujących w formie elektronicznej, jednak z przyczyn technicznych czy też formalnych w danym momencie nie jest możliwe wystawianie i przesyłanie faktur korygujących w formie elektronicznej. Oznacza to, że wystawianie faktur korygujących i duplikatów e-faktur w formie papierowej powinno mieć charakter incydentalny. Taką przeszkodą techniczną może być np. przejściowa awaria komputera, serwera, systemu. Natomiast korzystający z systemu informatycznego nie może wystawić faktury korygującej e-fakturę w formie papierowej w sytuacji, w której z założenia system informatyczny wystawcy faktur nie jest przystosowany do wygenerowania korekt w formie elektronicznej. Niedopuszczalne jest przyjęcie z góry zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów w formie papierowej do wystawianych wcześniej faktur w formie elektronicznej.

W związku z tym podatnik nie będzie miał prawa do dokonania korekty podatku należnego na podstawie wystawionych papierowych faktur korygujących do faktur wystawionych w formie elektronicznej.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2009 r. (nr IPPP2-443-1831/08-2/BM)

EWA KONDERAK

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK