| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba uwzględnić dane z VAT-7

Trzeba uwzględnić dane z VAT-7

W informacji podsumowującej podawane są dane o nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych. Te same informacje podawane są w deklaracji VAT-7, składanej za okresy miesięczne. Jeżeli zatem podatnik składa informację za okres od stycznia do marca 2005 r., to suma dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz wszystkich kontrahentów wykazywana w informacji podsumowującej powinna być równa sumie wykazywanej w deklaracjach VAT złożonych za miesiące: styczeń, luty i marzec.

Częstym błędem podatników jest sporządzanie informacji podsumowującej w zupełnym oderwaniu od deklaracji VAT-7 – zwracają uwagę eksperci z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu. Jak podkreślają, rabaty i skonta odpowiednio zmniejszają podstawę opodatkowania zarówno przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu, jak i dostawie. W konsekwencji powinny one pomniejszać wartość tych transakcji wykazywanych nie tylko w deklaracji VAT-7, ale również w informacjach podsumowujących. Częstym błędem podatników jest ignorowanie faktu otrzymywania lub udzielania rabatów i skont.

Problematycznym zagadnieniem może być również wybór właściwego kursu dla przeliczenia faktury korygującej otrzymanej od kontrahenta zagranicznego z tytułu zwracanego towaru. Załóżmy bowiem, że podatnik dokonał w marcu 2005 r. zwrotu towaru. Należy przyjąć, że w tym przypadku dla przeliczenia wartości faktury należy przyjąć kurs z daty wystawienia faktury pierwotnej. Zastosowanie tego kursu nie doprowadzi do powstania nierozliczonej „różnicy kursowej” w VAT, a spowoduje całkowite anulowanie podatkowych skutków pierwotnej transakcji.

Wydaje się, że podobne zasady należy stosować do korekty obrotu z tytułu udzielanych lub otrzymywanych rabatów i skont. Pojawiają się jednak interpretacje urzędów skarbowych, które pozwalają na stosowanie kursu z dnia wystawienia faktury korygującej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że rabaty i skonta ujmowane są na bieżąco w informacji podsumowującej. Jeżeli zatem podatnik otrzymał w marcu 2005 r. rabat dotyczący towarów kupionych w grudniu 2004 r., to rabat będzie ujęty w informacji podsumowującej za I kwartał 2005 r.

Eksperci z Rödl & Partner podkreślają, że informacje podsumowujące dotyczą wyłącznie obrotu towarowego. Nie powinno się więc w nich wykazywać informacji dotyczących nabywanych lub sprzedawanych usług.

Możliwe są sytuacje, w których na dzień złożenia informacji podsumowującej okazuje się, że z systemu VIES nie możemy uzyskać informacji o naszym kontrahencie.

Załóżmy bowiem, że w międzyczasie nasz kontrahent zakończył prowadzenie działalności i został wykreślony z rejestru podatników. W tym przypadku konieczne jest oczywiście ujęcie transakcji nabycia lub dostawy, jeżeli na dzień ich dokonania podmiot był zarejestrowanym podatnikiem.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK