| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT za użytkowanie wieczyste

VAT za użytkowanie wieczyste

Zwolnienia z VAT opłat za oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów byłoby niezgodne z VI Dyrektywą Rady UE. Aby zrekompensować straty gmin, należałoby im umożliwić aktualizację opłat - twierdzi resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Według posła Jerzego Feliksa Budnika, autora interpelacji, z powodu opodatkowania VAT opłat za użytkowanie wieczyste, gminy tracą na rzecz Skarbu Państwa znaczną część swoich dochodów. Poseł chciał wiedzieć, kiedy i jak utrata dochodu samorządów zostanie zrekompensowana. Proponował też zwolnienie opłat rocznych z VAT.

Resort finansów tłumaczy, że w obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości rekompensowania z budżetu państwa jednostkom samorządu terytorialnego pomniejszenia dochodów z tytułu opodatkowania VAT-em opłat za użytkowanie wieczyste, w związku z tym w budżecie na rok 2005 nie przewidziano środków na ten cel. Niemożliwe jest też wprowadzenie zwolnienia z VAT pobieranego z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych. Byłoby to niezgodne z VI Dyrektywą Rady UE.

Resort uważa jednak za celowe rozważenie dokonania zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami, umożliwiających aktualizację opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK