| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W zeznaniu rocznym PIT wystarczy wpisać nazwę organizacji i numer KRS

W zeznaniu rocznym PIT wystarczy wpisać nazwę organizacji i numer KRS

Podatnik, który chce przekazać 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego, musi tylko wpisać jej nazwę i numer KRS w zeznaniu rocznym. Resztę formalności dopełni fiskus.

Podobnie jak w rozliczeniu za 2007 rok, również w tym roku - składając PIT za 2008 rok - naczelnik urzędu skarbowego będzie przekazywał na rzecz organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku. Podatnik w rocznej deklaracji podatkowej będzie musiał tylko wskazać organizację, na rzecz której mają być przekazane środki. Poza nazwą organizacji w deklaracji trzeba wpisać jej numer Krajowego Rejestru Sądowego oraz wysokość kwoty (która nie może przekroczyć 1 proc. podatku należnego).

Zeznanie lub korekta

Podatnicy 1 proc. swojego podatku mogą wskazać zarówno w zeznaniu rocznym, jak i w jego korekcie. Zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego na wniosek podatnika (wyrażony w zeznaniu rocznym) przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego:

• z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia albo

• z korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Przekazywana kwota jest zaokrąglana do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Ale tu jedna uwaga. Warunkiem przekazania 1 proc. podatku jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Przypomnijmy, że ostatnim dniem na rozliczenie PIT za 2008 rok jest 30 kwietnia 2009 r.

Wniosek podatnika

Aby 1 proc. podatku został przekazany dla organizacji pożytku publicznego, podatnik musi taką informację zawrzeć w swoim zeznaniu podatkowym. Za wniosek podatnika uważa się wskazanie przez niego w zeznaniu podatkowym albo w korekcie organizacji pożytku publicznego, poprzez podanie jej nazwy, numeru wpisu do KRS oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego.

Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje 1 proc. podatku na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.

Dodatkowe informacje

Dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o PIT organizacje otrzymujące wpłaty 1-proc. mogą uzyskać dane, kto i jaką kwotę na ich rzecz wpłacił. Zgodnie z ustawą o PIT naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość kwoty wynikającej z 1 proc. przekazanej na rzecz tej organizacji, po wyrażeniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym lub korekcie zeznania zgody na ich przekazanie. Informacje te naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego w formie pisemnej.

Warto wiedzieć, że w przypadku gdy organizacja pożytku publicznego nie podała lub podała błędnie numer rachunku bankowego, naczelnik urzędu skarbowego nie przekaże jej 1 proc. podatku.

Ważne!

Organizacje pożytku publicznego musiały do 31 stycznia przekazać właściwym naczelnikom urzędów skarbowych dane służące do wpłat 1-proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK