| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaliczki są opodatkowane 0-proc. stawką VAT

Zaliczki są opodatkowane 0-proc. stawką VAT

Zaliczki na poczet eksportu towarów podlegają opodatkowaniu 0-proc. stawką VAT w miesiącu jej otrzymania.

Izba Skarbowa w Warszawie wyjaśniła kwestię opodatkowania VAT zaliczki otrzymanej na poczet eksportu towarów. Podatnik otrzymał w kwietniu 2008 r. 100-proc. zaliczkę na poczet eksportu towarów. Przedpłata ta została udokumentowana fakturą zaliczkową ze stawką 0-proc. VAT, którą wykazano w deklaracji za kwiecień 2008 r. Dostawa przedpłaconych towarów nastąpiła w sierpniu. Do dnia złożenia deklaracji za sierpień spółka nie otrzymała dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza UE.

Zdaniem izby, otrzymane przez spółkę zaliczki na poczet eksportu towarów podlegają opodatkowaniu 0-proc. VAT w miesiącu ich otrzymania, z uwagi na przewidywany wywóz towarów w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania zaliczki. Ponieważ zaliczka nie może być rozpatrywana w oderwaniu od samej czynności eksportu, w sytuacji nieotrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza Wspólnotę w terminach ustawowych podatnik traci prawo do 0-proc. stawki.

W związku z tym, że podatnik nie posiadał dokumentów potwierdzających rozpoczęcie procedury wywozu, należało dokonać korekty deklaracji, w której została wykazana zaliczka ze stawką 0 proc. i opodatkować ją stawką krajową w rozliczeniu za sierpień 2008 r. Podatnik zachowa prawo korekty VAT należnego po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE. Korekty powinien dokonać w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma ten dokument.

Ewa Konderak

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 lutego 2009 r. (nr IPPP1-443-2025/08-5/PR)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK