| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Eksperci: proste systemy podatkowe są bardziej konkurencyjne od niskich stawek podatków

Eksperci: proste systemy podatkowe są bardziej konkurencyjne od niskich stawek podatków

W walce o inwestycje zagraniczne Polska powinna konkurować nie tylko stawkami podatków, ale przede wszystkim prostymi i przejrzystymi systemami podatkowymi - uważają eksperci-uczestnicy poniedziałkowej konferencji "Podatki w Polsce w latach 2008-2009 i ich wpływ na klimat inwestycyjny".

"Obniżenie nominalnych stawek CIT zwiększyłoby jednak atrakcyjność inwestycyjną kraju" - przyznała dyrektor Departamentu Informacji Gospodarczej w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Agata Mężyńska.

Według niej potrzebny jest przede wszystkim niski, jednolity i prosty podatek od dochodów kapitałowych. Powinien on - jej zdaniem - obejmować wszystkie dochody osiągane z różnych form kapitału. Za konieczne uznała też zmiany w podejściu do podatku od nieruchomości; jego stawki powinny być dostosowane do warunków rynkowych.

Mężyńska poinformowała, że rozwiązania podatkowe mają największe znaczenie dla inwestycji w branżach najbardziej mobilnych, np. usługach logistycznych, sektorze związanym z badaniami i rozwojem, produkcją mikroprocesorów.

"Trudno powiedzieć, że mamy proinwestycyjny system podatkowy. Jeżeli weźmie się pod uwagę ranking Banku Światowego Paying Taxes, to raczej jest słabo" - przyznała. Zaznaczyła, że jest on "sporym uproszczeniem" i trudno go brać pod uwagę. Wynika z niego, że najlepszym krajem pod względem podatkowym są Malediwy, a na przeciwnym końcu znajduje się Białoruś i Ukraina.

Mężyńska zwróciła uwagę, że z raportu płynie ważny komunikat: kraje, z którymi konkurujemy: Czechy, Słowacja, Węgry są mniej więcej zbliżone w ocenach BŚ do Polski. "To jest ważne, bo oznacza, że każde uproszczenie, które wprowadzimy, każde rozjaśnienie systemu podatkowego zadziała na naszą korzyść" - powiedziała.

Według dr Jarosława Nenemana z Uniwersytetu Łódzkiego (b. wiceministra finansów) nie ma prostej relacji między podatkami a np. wzrostem gospodarczym. Powołując się na ubiegłoroczny raport OECD, Neneman wyraził pogląd, że najmniej szkodliwe są podatki majątkowe, potem podatki od konsumpcji (VAT, akcyza), podatki od dochodów osobistych i podatki od dochodów kapitałowych.

"System podatkowy, który opiera się raczej na podatkach majątkowych i konsumpcyjnych będzie lepszy niż system podatkowy, który opiera się głównie na podatkach dochodowych" - powiedział.

Neneman uważa, że w przyszłości VAT będzie głównym źródłem dochodów budżetu, który zrekompensuje spadki wpływów z podatków dochodowych. Według niego właściwym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednej stawki VAT.

Z kolei Tomasz Olkiewicz, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy powiedział, że z punktu widzenia poszukiwania konkurencji podatkowej nie wystarcza tylko i wyłącznie posiadanie niskiej czy relatywnie niskiej stawki podatkowej.

"Inwestorzy oceniają również mechanizmy dotyczące posługiwania się narzędziami podatkowymi i sposób współpracy z administracją" - uważa Olkiewicz.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »