| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska przyciąga centra księgowe

Polska przyciąga centra księgowe

Stabilność rynku pracy, dobre zaplecze kadrowe, wysoka jakość usług - to elementy, które sprawiają, że Polska jest znakomitym miejscem dla inwestycji w centra usługowe.

Polska jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Europie dla inwestycji z sektora BPO (m.in. obsługi księgowej) - wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Jones Lang LaSalle i Grafton Recruitment. O atrakcyjności Polski - zdaniem autorów raportu - świadczy wiele czynników, które brane są pod uwagę podczas podejmowania decyzji o lokalizacji centrum usług.

Wśród nich należy wymienić fakt, że polskie uczelnie opuszcza rocznie ok. 400 tys. absolwentów, w tym najwięcej w Warszawie, Krakowie i Katowicach. W tych, ale również innych miastach firmy lokujące centra finansowo-księgowe, mogą więc znaleźć wykształconych młodych ludzi, co potwierdzają dyrektorzy w centrach.

Jak mówi w raporcie Marek Grodziński z centrum Capgemini w Krakowie, firma podjęła decyzję o ulokowaniu w tym mieście swojego centrum ze względu na utalentowanych, dobrze wyedukowanych młodych ludzi, którzy posługują się wieloma językami obcymi (najczęściej angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i włoskim). Takich pracowników można znaleźć również w innych miastach, w tym w Warszawie, o czym przekonuje Paweł Łobejko z centrum BPO Accenture w Warszawie.

Koncerny przenoszące obsługę księgową do Polski doceniają również jakość pracy oraz stabilność rynku pracy.

Nie bez znaczenia są oczywiście koszty, które są konkurencyjne wobec kosztów w innych krajach, a także zachęty inwestycyjne. Jeśli koncern zdecyduje się ulokować takie centrum w Polsce i zatrudnić w nim 250 osób, dostanie dofinansowanie w wysokości 3,2 tys. zł na jedno miejsce pracy. Autorzy raportu twierdzą również, że oczekiwania płacowe pracowników są w Polsce niższe niż Europie Zachodniej.

Kolejnym elementem wpływającym na atrakcyjność kraju jest dostępność powierzchni biurowej. Poza faktem, że w największych miastach Polski dostępność takich powierzchni jest duża, to jeszcze stawki za wynajem są bardzo konkurencyjne (od 13 euro/mkw.). Z raportu wynika, że jedynie na Węgrzech w Budapeszcie stawki są nieco niższe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK