| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy uzyskają konta elektroniczne przypominające bankowe

Podatnicy uzyskają konta elektroniczne przypominające bankowe

Do 2013 r. podatnicy uzyskają internetowe konta podatkowe, które umożliwią im elektroniczny dostęp do stanu rozliczeń z fiskusem - przewidują opublikowane w poniedziałek założenia do programu e-Podatki.

Przygotowało je Ministerstwo Finansów. Wartość przedsięwzięć w ramach programu e-Podatki szacowana jest na około 281 mln zł. Proces ma zakończyć się w 2013 roku.

Rzeczniczka prasowa MF Magdalena Kobos powiedziała, że w ramach programu każdy podatnik otrzyma "elektroniczne konto podatkowe". "Chodzi o stworzenie systemu przypominającego bankowość internetową. Podatnik będzie miał dostęp do swojego konta przez internet, ale także telefonicznie za pośrednictwem call center" - poinformowała Kobos.

Wprowadzenie niektórych zmian ułatwiających funkcjonowanie podatnikom zaplanowano na 2010 rok.

"Chcemy, by w przypadku osób ubiegających się o pomoc z Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej urzędy skarbowe - najpóźniej w przyszłym roku - nie musiały wydawać zaświadczeń dla podatników. Informacje te będzie można wymieniać bezpośrednio między urzędami, bez konieczności angażowania podatników" - powiedziała PAP Kobos.

Dodała, że przewidywane jest utworzenie centralnej bazy danych, z której będzie mogła korzystać administracja. Dzięki temu podatnik nie będzie musiał podawać danych za każdym razem. Poza tym podatnicy będą mogli wypełniać deklaracje elektroniczne bez konieczności podawania informacji już znanych fiskusowi.

Ministerstwo planuje także rozszerzenie możliwości składania deklaracji przez pracodawców. Pracodawca będzie miał dostęp do usługi umożliwiającej przesłanie zeznania w formie elektronicznej do urzędu skarbowego, w imieniu podatnika. Będzie mógł uwzględnić w zeznaniu podstawowe ulgi, z których podatnik może skorzystać. Pracownicy będą mieli dostęp do wstępnie wypełnionych zeznań w wersji elektronicznej.

Program przewiduje także szereg działań mających usprawnić funkcjonowanie administracji podatkowej. Zdaniem MF, w konsekwencji zmian zwiększy się jej efektywność. Z danych resortu wynika, że polski fiskus jest teraz prawie trzy razy mniej efektywny niż np. administracja w Irlandii, która kilka lat temu przeszła restrukturyzację.

Na "Zielonej Wyspie" koszt poboru 100 euro podatku wyniósł w 2004 r. 0,86 euro. W Polsce ten wskaźnik w 2007 r. wyniósł 2,31 euro.

Zdaniem MF, suma utraconych korzyści społecznych wynikających z braku możliwości składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną jest szacowana na ok. 1 mld zł rocznie. Jeżeli połowa deklaracji będzie składana elektronicznie, to - według MF - korzyści dla gospodarki narodowej wyniosą kilkaset milionów złotych.

Pierwszy etap tworzenia programu potrwa od 4 do 6 miesięcy; kolejnym będzie faza przygotowawcza, trwająca od 9 do 12 miesięcy. Jednym z działań w fazie przygotowawczej będzie przygotowanie dokumentacji przetargowej dla dostawców systemu, wybór dostawców i narzędzi oraz podpisanie kontraktów z dostawcami.

Kluczowe dla uruchomienia projektu działania, np. wybór dostawców czy przygotowanie studium wykonalności, powinny zostać zakończone do grudnia 2009 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK