| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w związku ze zbliżającym się końcowym terminem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., urzędy skarbowe wydłużą pracę w dni powszednie oraz będą pełnić dodatkowe dyżury w soboty. Wielu podatników odkłada rozliczenie na koniec kwietnia. Dodatkowe dni pracy czy też wydłużone godziny pracy urzędu mają zapobiec ewentualnym kolejkom - wynika z sondy "GP".

Osoby, które samodzielnie rozliczają swój podatek, mogą albo złożyć zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym, albo też wysłać go do urzędu pocztą. W tym roku podatnicy na rozliczenie z fiskusem mają czas do 2 maja włącznie. Jeśli zatem podatnik zdecyduje się wysłać zeznanie za 2004 r. pocztą, powinien pamiętać, że musi to być list polecony wysłany najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2005 r. przed upływem godziny 24.00.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w tym roku urzędy skarbowe przygotowały się do tradycyjnie już wzmożonego ruchu w urzędach w ostatnich dniach rozliczenia.
Jak dowiedzieliśmy się od Mariusza Olecha, rzecznika prasowego Izby Skarbowej w Lublinie, tradycją jest już, że wiele osób zwleka ze złożeniem zeznania rocznego do ostatniej chwili. – Według naszych szacunków, na terenie województwa lubelskiego do tej pory z fiskusem rozliczyło się ok. 60 proc. podatników.

Mimo to, podobnie jak w latach ubiegłych, nie przewidujemy odgórnej, zorganizowanej akcji wydłużenia czasu pracy urzędów skarbowych w związku z rozliczeniem PIT za 2004 r. Decyzję w tym zakresie pozostawiono naczelnikom poszczególnych urzędów, gdyż to oni są najlepiej zorientowani, czy na ich terenie zachodzi taka konieczność, czy też nie i jakie kroki należy w związku z tym podejmować – dodał Mariusz Olech. Podobnie jest w województwie śląskim, mazowieckim, pomorskim czy lubuskim. – Niektóre urzędy wydłużyły czas pracy w piątek, 29 kwietnia – jak np. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim. Zwracam uwagę, że wszystkie urzędy skarbowe w województwie lubuskim będą pracować w sobotę 30 kwietnia.

Planowane jest też wydłużenie pracy 2 maja br. Wydłużenie czasu pracy wskazuje, że naczelnicy spodziewają się w ostatnich dniach składania zeznań sporego napływu podatników. Akcja składania zeznań odbywa się nie po raz pierwszy – zarówno podatnicy, jak i urzędnicy skarbowi są do niej przygotowani – powiedział Andrzej Pieczko, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

W województwie mazowieckim poza dyżurami i wydłużeniem pracy w niektórych urzędach zostaną wystawione urny, do których do godz. 24.00 będzie można złożyć zeznanie. Jak podkreślił Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, taka praktyka sprawdziła się w latach poprzednich.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, tłumaczył „GP”, że wydłużenie godzin przyjmowania zeznań znacznie ułatwi życie wszystkim, którzy zechcą z tego skorzystać. Równocześnie za naszym pośrednictwem apelował do podatników: – Serdecznie prosimy, żeby nie zostawiać złożenia zeznania na ostatnią chwilę. Jeśli możemy złożyć zeznanie wcześniej – zróbmy to! Pozwoli to uniknąć tłoku i nerwów, które zazwyczaj towarzyszą osobom składającym zeznanie w ostatniej chwili – dodał.

Apel chyba jak najbardziej na miejscu, skoro z danych, jakie udało nam się zebrać, wynika, że nadal nierozliczonych jest niemal 40 proc. podatników.

Ewa Matyszewska
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »