| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne zgłoszenia celne w obrocie pocztowym

Elektroniczne zgłoszenia celne w obrocie pocztowym

Zgłoszenia celne w obrocie pocztowym będą dokonywane za pomocą systemu informatycznego. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2009 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, który zakłada zmianę trybu i warunków dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym.

Zobacz: projekt rozporządzenia na stronie Ministerstwa Finansów

Większość zmian podyktowana jest koniecznością dostosowania prawa krajowego do regulacji obowiązujących w tym zakresie w Unii Europejskiej. W tym przypadku dostosowanie dotyczy Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Projektowane zmiany w przepisach pozwolą na korzystanie z systemów informatycznych obejmujących procedury celne. Zakłada się, że wprowadzenie elektronicznej formy zgłoszenia celnego powinno wpłynąć na przyspieszenie dokonania odprawy celnej towaru i szybszy przepływ towarów, a tym samym będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Zgłoszenie elektroniczne nie zawsze jednak będzie potrzebne. Wyjątkiem od reguły są postanowienia przepisu, które umożliwiają zastosowanie wywozowego zgłoszenia celnego w formie papierowej przy użyciu dokumentu SAD w przypadku wywozu towarów przez podróżnego, który nie ma bezpośredniego dostępu do systemu teleinformatycznego organów celnych i możliwości dokonania elektronicznego zgłoszenia celnego. Odstępstwem od reguły składania zgłoszenia celnego w ten sposób są również sytuacje, gdy nie będzie działał system teleinformatyczny organu celnego albo osoby składającej zgłoszenie.

Zmiany zaczną obowiązywać 1 lipca 2009 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK