| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne zgłoszenia celne w obrocie pocztowym

Elektroniczne zgłoszenia celne w obrocie pocztowym

Zgłoszenia celne w obrocie pocztowym będą dokonywane za pomocą systemu informatycznego. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2009 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, który zakłada zmianę trybu i warunków dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym.

Zobacz: projekt rozporządzenia na stronie Ministerstwa Finansów

Większość zmian podyktowana jest koniecznością dostosowania prawa krajowego do regulacji obowiązujących w tym zakresie w Unii Europejskiej. W tym przypadku dostosowanie dotyczy Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Projektowane zmiany w przepisach pozwolą na korzystanie z systemów informatycznych obejmujących procedury celne. Zakłada się, że wprowadzenie elektronicznej formy zgłoszenia celnego powinno wpłynąć na przyspieszenie dokonania odprawy celnej towaru i szybszy przepływ towarów, a tym samym będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Zgłoszenie elektroniczne nie zawsze jednak będzie potrzebne. Wyjątkiem od reguły są postanowienia przepisu, które umożliwiają zastosowanie wywozowego zgłoszenia celnego w formie papierowej przy użyciu dokumentu SAD w przypadku wywozu towarów przez podróżnego, który nie ma bezpośredniego dostępu do systemu teleinformatycznego organów celnych i możliwości dokonania elektronicznego zgłoszenia celnego. Odstępstwem od reguły składania zgłoszenia celnego w ten sposób są również sytuacje, gdy nie będzie działał system teleinformatyczny organu celnego albo osoby składającej zgłoszenie.

Zmiany zaczną obowiązywać 1 lipca 2009 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK