| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja VAT do podpisu przez prezydenta

Nowelizacja VAT do podpisu przez prezydenta

Wczoraj Sejm przegłosował senackie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT. Podczas debaty sejmowej najwięcej kontrowersji wzbudziły propozycje opodatkowania podstawową stawką usług obrotu wierzytelnościami oraz objęcie 7-proc. podatkiem usług związanych z filmami i nagraniami wideo.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała przyjęcie zdecydowanej większości senackich poprawek wprowadzonych do nowelizacji ustawy o VAT. Jedna z najważniejszych dotyczy rozliczenia VAT w przypadku samochodów (i paliwa do nich) kupowanych bądź leasingowanych przez firmy. Chodzi o auta z dwoma rzędami siedzeń. Zgodnie z definicją senacką pełne odliczenie będzie przysługiwało, gdy przestrzeń przeznaczona do przewozu ładunków będzie przekraczać połowę długości pojazdu. Długość części bagażowej mierzona ma być „po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi, pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem, do tylnej krawędzi podłogi.”

Zgodnie z apelami branży leasingowej do ustawy dodano przepisy przejściowe, dzięki którym utrzyma się obowiązujący stan prawny w przypadku podatników, którzy po 1 maja 2004 r. kupili lub przyjęli w leasing samochody spełniające wymogi wzoru Lisaka i obecnie korzystają z odliczenia.

Inna, zarekomendowana przez sejmową komisję poprawka doprecyzowuje przepis, który wyłącza z opodatkowania VAT przychody pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Senat uznał, że z podatku powinny być wyłączone także tantiemy otrzymywane przez twórców od organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Kontrowersje wzbudziły jedynie dwie poprawki Senatu. Pierwsza z nich to propozycja opodatkowania 7-proc. stawką podatku całości usług związanych z filmami i nagraniami wideo – z wyjątkiem filmów reklamowych i promocyjnych. W sejmowej wersji nowelizacji posłowie proponowali objęcie ich 22-proc. podatkiem. Pomysł Senatu nie spotkał się z akceptacją sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Posłów poróżniła też popierana przez rząd i komisję sejmową poprawka nakładająca 22-proc. podatek na usługi „obrotu wierzytelnościami (kupno i sprzedaż)”.

Sejm przyjął natomiast zarekomendowane przez komisje senackie poprawki łagodzące nieco przepisy dotyczące wydawania przez ministra finansów zaświadczeń firmom specjalizującym się w zwrocie VAT podróżnym.

Zmiany miałyby wejść w życie 1 czerwca, a dotyczące odliczenia VAT od samochodów trzy miesiące od ogłoszenia ustawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK