| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza. Na razie bez zmian

Akcyza. Na razie bez zmian

Podatek akcyzowy nadal będzie pobierany od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy, gdyż ustawa o podatku akcyzowym jeszcze obowiązuje. Te regulacje można zmienić jedynie inną ustawą, a to może nastąpić dopiero po uchwaleniu ustawy wprowadzającej tzw. podatek ekologiczny - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrzyła już skargę dotyczącą podatku akcyzowego, którym obciążane są samochody sprowadzane do Polski w ramach tzw. nabycia wewnątrzwspólnotowego. Komisja wezwała rząd Polski do wstrzymania poboru akcyzy od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Czy Ministerstwo Finansów, czy planuje dostosować się do zaleceń komisji? Z informacji z ministerstwa wynika, że akcyza od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy będzie nadal obowiązywała, gdyż taki obowiązek nakłada na podatników ustawa o podatku akcyzowym. Jednocześnie podkreślono, że sytuacja może zmienić się po uchwaleniu nowej ustawy, wprowadzającej tzw. podatek ekologiczny, której projekt znajduje się w Sejmie.

Warto jednak zaznaczyć, że Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wyraziła w swoim stanowisku zastrzeżenia również do podatku ekologicznego, przypominając, że każda konstrukcja podatkowa bądź fiskalna, która faktycznie prowadzi do ograniczenia handlu wewnątrzwspólnotowego lub dyskryminacji towarów pochodzących z innych krajów członkowskich UE, jest niezgodna z prawem wspólnotowym. W odpowiedzi na ten zarzut resort finansów wyjaśnił, że sprawa podatku ekologicznego nie jest jeszcze zakończona, bo nadal trwają nad nim prace.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK