| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus nadal przygląda się aukcjom internetowym

Fiskus nadal przygląda się aukcjom internetowym

65 proc. kontroli ujawnia nieprawidłowości podatkowe w handlu internetowym. W pierwszym kwartale tego roku straty łódzkiego fiskusa z tytułu niezapłaconych przez internautów podatków wyniosły ponad 130 tys. zł.

Od początku tego roku urzędy skarbowe województwa łódzkiego lustrują handel w internecie. Na pierwszy ogień poszli użytkownicy portalu Allegro.pl, ale wkrótce potem inspektorzy zainteresowali się także handlem na innych platformach aukcyjnych. Sprawdzaniem transakcji internetowych zajmują się urzędy skarbowe województwa łódzkiego, gdyż zostało to ujęte w ich tzw. rocznym planie kontroli. Sprzedaż internetową zakwalifikowano jako obszar dużego ryzyka – zagrożony przestępczością podatkową.

Urzędy skarbowe województwa łódzkiego wytypowały do kontroli 286 podatników z grupy osób i firm osiągających w latach 2003-2004 przychody z handlu w sieci przekraczające 5 tys. zł. Jak zapewnia Renata Borkowska, rzecznik prasowy łódzkiej izby skarbowej, wyeliminowano przypadki transakcji zawieranych sporadycznie, jak również dotyczące rzeczy używanych, o znaczeniu kolekcjonerskim, hobbistycznym itp. W pierwszym kwartale tego roku wszczęto 84 postępowania kontrolne, z czego 43 zostały już zakończone. W 28 przypadkach (65 proc.) kontrole ujawniły oszustawa podatkowe.

– Przybliżona kwota uszczupleń w podatku dochodowym, VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi w sumie 131 tys. zł. Średnio uszczuplenie na jedną kontrolę stanowi ok. 4,6 tys. zł – informuje Renata Borkowska.

Najczęściej ujawniane nieprawidłowości polegają na niewykazywaniu sprzedaży dokonywanej za pośrednictwem portali aukcyjnych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i braku zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży towarów przez internet. Internauci rzadko dokumentują też sprzedaż przedmiotów o wartości powyżej 1 tys. zł, co opodatkowane powinno być podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Według resortu finansów handel internetowy podlega takim samym podatkom jak handel tradycyjny – w zależności od towaru: VAT, podatkowi dochodowemu i akcyzie.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK