| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

Osoby ubiegające się o emerytury pomostowe najwięcej problemów mają z dokumentowaniem swoich praw. Najwieksze kłopoty mają osoby, które pracowały w tzw. szkodliwych warunkach w zlikwidowanych firmach.

Do oddziałów ZUS trafiają pierwsze wnioski o przyznanie emerytur pomostowych. Z danych, jakie przygotował dla nas zakład, wynika, że do tej pory prawo do nich zyskało 13 osób. Jako pierwsi o świadczenia pomostowe ubiegają się pracownicy spełniający warunki zawarte w art. 49 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656). Zgodnie z nim prawo do takiego świadczenia mają osoby, które po 31 grudnia 2008 r. nie wykonują już pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale na 1 stycznia tego roku miały już odpowiedni staż pracy w zawodzie uprawniającym do emerytury pomostowej.

- Mamy bardzo liczne skargi byłych maszynistów, którym ZUS nie chce przyznać emerytury pomostowej. W uzasadnieniu odmownej decyzji wskazuje, że nie spełniają warunków do takiego świadczenia. Przeważnie jest zacytowany art. 49 ustawy pomostowej bez podania szczegółów - mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Pracownicy ZUS twierdzą, że nie można uogólniać powodów odmów. Ich zdaniem każda sprawa jest wyjaśniania indywidualnie na podstawie przedstawionej dokumentacji.

- Na podstawie tego konkretnego przepisu prawo do emerytury pomostowej ma wyłącznie osoba zatrudniona wcześniej w pełnym wymiarze na stanowisku, gdzie nadal jest wykonywana praca uwzględniona w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych - mówi Kazimierz Sujka, dyrektor Oddziału ZUS w Siedlcach.

Tłumaczy, że pracownik musi dostarczyć zaświadczenie od byłego pracodawcy o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które przypadały przed 1 stycznia 2009 r.

- Jeśli ZUS nie uzna tych dokumentów, wtedy przysługuje odwołanie do sądu pracy - mówi Kazimierz Sujka.

Najpoważniejsze problemy z uzyskaniem emerytury pomostowej mogą mieć jednak osoby, które w przeszłości były zatrudnione w szczególnych warunkach w zlikwidowanych zakładach pracy.

Zaświadczenia przyjmowane przez ZUS muszą zawierać nie tylko informacje o latach rozpoczęcia i zakończenia pracy, ale także o rodzaju wykonywanej pracy, stanowisku pracy oraz okresach pobierania zasiłku chorobowego. Ważne jest także, aby pracownik przedstawił zaświadczenie o wysokości zarobków najlepiej na druku Rp-7. Niestety w przeszłości nie wszyscy pracodawcy wystawiali takie dokumenty.

- W takim przypadku należy jak najszybciej rozpocząć poszukiwania archiwum przechowującego dokumentację zlikwidowanego zakładu pracy. Ważne jest także zgromadzenie jak najbardziej wiarygodnej dokumentacji, która potwierdzi rodzaj wykonywanej pracy - dodaje Kazimierz Sujka.

W oddziale ZUS w Siedlcach została przyzna jedna emerytura pomostowa, wydano też jedną decyzję odmowną, a jedna sprawa toczy się przed sądem.

- Pracodawcy obawiają się nie tylko, że ZUS będzie kwestionował zaświadczenia wystawiane pracownikom, lecz także sporządzone przez nich wykazy stanowisk pracy - dodaje Witold Polkowski z Konfederacji Pracodawców Polskich.

270 tys. osób ma zyskać prawo do emerytur pomostowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK