| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Aby skorzystać z ulgi podatkowej należy rozliczyć się w terminie

Aby skorzystać z ulgi podatkowej należy rozliczyć się w terminie

Aby skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia i spełnić pozostałe ustawowe warunki.

Osoby rozliczające się za 2008 rok i spełniające warunki do rozliczenia jak osoby samotnie wychowujące dzieci muszą dopełnić formalności, aby skorzystać z tej preferencji. Orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych pokazuje, jak łatwo stracić do niej prawo.

Prosty przepis

Sposób rozliczenia samotnego rodzica przewiduje art. 6 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z preferencji mogą skorzystać osoby samotnie wychowujące dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieci do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, jeśli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu do określonej wysokości, z wyjątkiem renty rodzinnej. Jak wynika z orzecznictwa WSA, problemy zaczynają się, gdy przepis trzeba zastosować w praktyce. O czym należy pamiętać?

Terminowe rozliczenie

Aby rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, trzeba złożyć zeznanie w ustawowym terminie, czyli do 30 kwietnia (np. wyrok WSA w Białymstoku, sygn. akt I SA/Bk 381/08, prawomocny). Przekroczenie terminu powoduje brak prawa do preferencyjnego rozliczenia.

Piotr Augustyniak, doradca podatkowy w kancelarii Hogan & Hartson, zwraca uwagę, że kluczowe dla oceny tego wyroku jest brzmienie przepisu art. 6 ust. 10 ustawy o PIT, zgodnie z którym możliwość preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek dotyczący tej ulgi złożą po terminie złożenia zeznania.

- Można się zatem zastanawiać, czy właściwa jest konstrukcja formularza zeznania rocznego PIT, który zawiera ten właśnie wniosek, czy też wniosek powinien być składany odrębnym pismem - mówi Piotr Augustyniak.

Gdyby podatniczka złożyła takie zeznanie, zaznaczyła, że rozlicza się z dzieckiem i dokonała obliczeń bez uwzględnienia ulgi, to korekta byłaby zasadna.

- Należy zgodzić się ze składem orzekającym, że wniosek o zastosowanie preferencyjnej metody opodatkowania został złożony po terminie, więc podatniczka nie mogła się w ten sposób rozliczyć - konkluduje ekspert.

Dochód dziecka

Według art. 6 ust. 4 ustawy o PIT dziecko do 25. roku życia może uzyskać niewielki dochód (z wyjątkiem renty rodzinnej), a jego samotny rodzic może skorzystać z ulgi. Potwierdza to wyrok WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 250/08, nieprawomocny). Sąd stwierdził, że jeśli dziecko nie przekroczy limitu dochodu powodującego powstanie obowiązku uiszczenia podatku, to rodzic samotnie wychowujący dziecko może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania. Wyrok dotyczył jednak stanu prawnego z 2006 roku.

Jacek Budziszewski, dyrektor ds. audytów podatkowych w Instytucie Studiów Podatkowych, wyjaśnia, że tezę postawioną przez sąd należy uznać za właściwą i zarazem aktualną w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci w rozliczeniu za 2008 rok. Jednym z warunków koniecznych do zastosowania preferencyjnych zasad opodatkowania jest nieuzyskanie przez dziecko w roku podatkowym dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od PIT (np. alimenty), renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

- Odnosząc się do przywołanego wyroku WSA w Krakowie, należy podzielić pogląd prezentowany przez sąd - mówi Jacek Budziszewski.

Gdy dziecko w 2008 roku nie przekroczy dochodu w wysokości 3091 zł, nie będzie musiało zapłacić podatku, więc samotny rodzic będzie mógł rozliczyć się z dzieckiem.

ROZLICZENIE SAMOTNYCH RODZICÓW

Matka zatrudniona na umowę o pracę, zarabiająca 6 tys. zł miesięcznie, zapłaci za 2008 rok

16 119,25 zł podatku, gdy rozlicza się na zasadach ogólnych

14 853,70 zł podatku, gdy rozlicza się jak osoba samotnie wychowująca małoletnie dziecko, które nie uzyskuje dochodu

Różnica: 1265,55 zł (w przykładzie nie uwzględniono składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego).

10 DNI zostało do rocznego rozliczenia PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »