| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Turysta powinien otrzymać zwrot VAT na konto

Turysta powinien otrzymać zwrot VAT na konto

Podróżni spoza UE, którzy chcą odzyskać VAT od zakupów dokonanych w Polsce, powinni otrzymać zwrot również w formie przelewu od sprzedawcy.

Regulowany w ustawie o VAT system zwrotu tego podatku podróżnym umożliwia osobom spoza UE odzyskanie podatku zapłaconego w cenie zakupów. System tax free funkcjonuje w dwóch formach: zwrotu dokonywanego bezpośrednio przez sprzedawców albo przez firmę pośredniczącą. W obu wypadkach skorzystanie z usługi wymaga spełnienia szeregu uciążliwych wymogów, zarówno przez klienta, jak i dokonującego zwrotu. Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła wczoraj projekt zmian w ustawie o VAT mający na celu poprawienie funkcjonowania systemu zwrotu VAT podróżnym spoza UE.

Obecnie w przypadku gdy zwrotu podatku dokonuje sam sklep (bez firmy pośredniczącej), podróżny musi w ciągu kilku miesięcy od dnia zakupu wrócić do Polski i udać się do sklepu, w którym zrobił zakupy. Przepisy dopuszczają bowiem wyłącznie zwrot podatku przez sprzedawcę w gotówce, w polskich złotych. Projekt zakłada dopuszczenie możliwości zwrotu w formie bezgotówkowej. Wzorem innych państw pieniądze mogłyby trafiać bezpośrednio na konto turysty i po przeliczeniu na jego narodową walutę.

Projekt zakłada także zniesienie wymogu uzyskania odpowiedniej licencji przez operatora zwrotu podatku (firmę pośredniczącą). Firmy spełniające ustawowe wymogi do świadczenia usług tax free (spółki z o.o. i akcyjne) miałyby jedynie zawiadamiać fiskusa o zamiarze prowadzenia takiej działalności. Dziś w Polsce działa tylko jeden pośrednik zwrotu VAT. Nowelizacja przewiduje również uproszczenie dokumentu ewidencjonującego transakcje tax free oraz wydłużenie terminu jego ważności.

Zmianom w zaproponowanym kształcie sprzeciwia się Ministerstwo Finansów. Zastrzeżenia resortu budzi przede wszystkim złagodzenie wymagań w uzyskiwaniu uprawnień przez pośredników zwrotu. Projekt został jednak skierowany do dalszych prac w Sejmie, natomiast MF w ciągu miesiąca ma przedstawić propozycję zmian w przepisach nowelizacji.

200 zł minimalna kwota zakupu brutto, upoważniająca do zwrotu VAT zagranicznym klientom

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK