| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Certyfikat księgowego według nowych zasad

Certyfikat księgowego według nowych zasad

Osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu księgowego będą musiały złożyć dodatkowo zaświadczenie o niekaralności.

Księgowi od 6 maja będą mogli składać dokumenty o wydanie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych według nowych zasad. Zmiany wynikają z mocy rozporządzenia w tej sprawie, które ukazało się w Dzienniku Ustaw (Dz.U. nr 62, poz. 508).

Nowe przepisy określają i precyzują wymagania co do składanej dokumentacji.

Kandydaci będą musieli złożyć do resortu finansów wniosek o wydanie certyfikatu zgodnie z przygotowanym wzorem, który został dołączony do rozporządzenia.

Do wniosku koniczne będzie dołączenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo oraz za nieprzestrzeganie ustawy o rachunkowości. Prawidłowa informacja z KRK powinna być opatrzona datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku.

Oprócz tego przyszli certyfikowani księgowi będą musieli przesłać dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości: doświadczenie dwuletnie w przypadku zdanego egzaminu, natomiast trzyletnie - w momencie ubiega się o uprawnienia poparte wykształceniem.

Niezbędnym dokumentem, który należy dołączyć do wniosku, jest dyplom lub świadectwo potwierdzające uzyskane wykształcenie.

Rozporządzenie, o którym mowa, jest także podstawą do przeprowadzania egzaminów na certyfikat. Określone w nim zostały zasady funkcjonowania Komisji Egzaminacyjnej, sposób organizacji oraz regulamin przeprowadzania egzaminów.

Nowe przepisy niosą ze sobą zmiany dotyczące obszaru tematycznego egzaminu. Pojawi się więcej zadań sytuacyjnych. Natomiast wiedza z zakresu rachunkowości będzie weryfikowana szerzej niż dotychczas.

Przepisy zaczną obowiązywać 6 maja 2009 r.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 62, poz. 508)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK