| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska chce poprawić unijne "dobre praktyki podatkowe"

Komisja Europejska chce poprawić unijne "dobre praktyki podatkowe"

Komisja Europejska chce, by państwa UE zwiększyły przejrzystość swoich systemów podatkowych, poprawiły wymianę informacji i uczciwą konkurencję podatkową - wynika z opublikowanego komunikatu KE dotyczącego tzw. "dobrych praktyk podatkowych".

Cytowany w komunikacie komisarz ds. podatków KE Laszlo Kovacs powiedział, że przy tworzeniu regulacji chroniących dochody podatkowe przed wypływem np. do rajów podatkowych kraje członkowskie UE nie mogą sobie pozwolić na działanie w pojedynkę.

"Jeśli członkowie UE nie będą współpracować, także na forach międzynarodowych, działania zmierzające do ochrony ich wpływów podatkowych będą nieefektywne" - ostrzegł komisarz.

Komisja uważa, że tajemnica bankowa - w przypadku kontaktów administracji państw UE - nie może być podstawą odmowy udzielenia informacji o podatnikach. Konieczne jest też zacieśnienie współpracy członków UE przy egzekucji podatków i rozszerzenie stosowania tzw. dyrektywy odsetkowej (dotyczącej opodatkowania zysków kapitałowych) na nowe podmioty. Chodzi np. trusty i fundacje, które dziś umożliwiają ukrycie się inwestorom osiągającym dochody z kapitału lokowanego za granicą.

Menadżer w zespole ds. podatków międzynarodowych w PricewaterhouseCoopers Agata Oktawiec uważa, że Unia musi poprawić wewnętrzną wymianę informacji między administracjami krajów członkowskich, bo z ich systemów podatkowych wypływa dziś bardzo dużo pieniędzy.

"Jednak stworzenie narzędzi, które mogłyby w praktyce funkcjonować, jest trudne. Najważniejsze będzie wymuszenie współpracy na władzach podatkowych poszczególnych krajów, tak by administracje te traktowały się po partnersku i działały szybko" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że w przypadku Polski ograniczeniem dla wymiany informacji jest bariera językowa. W większości krajów UE wymiana ta następuje po angielsku, tymczasem w Polsce każdy dokument musi być przetłumaczony.

"Tłumaczenie wszystkich dokumentów na języki krajowe może sparaliżować system wymiany informacji" - uważa Oktawiec.

Zdaniem Komisji, podjęcie proponowanych przez nią działań będzie argumentem dla podjęcia analogicznych kroków przez kraje spoza UE.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK