| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pierwsze wyroki sądów dotyczące odliczania VAT od paliwa po wyroku ETS

Pierwsze wyroki sądów dotyczące odliczania VAT od paliwa po wyroku ETS

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 3 kwietnia br. wydał wyrok w głośnej sprawie spółki Magoora, dotyczący przepisów zakazujących odliczania VAT przy nabyciu paliwa. WSA w Krakowie uchylił negatywną dla podatnika interpretację, wychodząc z założenia, że jedynym kryterium odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa jest związek tego zakupu z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu.

Wcześniej wyrok w tej sprawie wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Spółkę Magoora reprezentowała w sporze kancelaria Baker & McKenzie. Sprawę prowadzili doradcy podatkowi Jerzy Martini i Zbigniew Liptak.

"W grudniu ubiegłego roku ETS wydał wyrok potwierdzający, że wprowadzenie przez Polskę z dniem akcesji do UE przepisów skutkujących rozszerzeniem zakresu ograniczeń dotyczących odliczenia VAT przy nabyciu paliwa, jak również późniejsza nowelizacja tych przepisów skutkująca rozszerzeniem zakresu tych ograniczeń w porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym przed zmianą, naruszały prawo wspólnotowe (C-414/07). Po zapoznaniu się z treścią orzeczenia ETS i po przeprowadzeniu rozprawy w dniu 3 kwietnia br., WSA w Krakowie wydał powyższy wyrok. Z ustnego uzasadnienia wyroku wynika, że w ocenie WSA w Krakowie konsekwencje powyższej niezgodności w świetle konstytucyjnego porządku prawnego sięgają znacznie dalej, niż wynikałoby to z samego orzeczenia Trybunału. WSA wskazał, że ETS wykonuje swe kompetencje w zakresie określonym prawem wspólnotowym. Jednak w świetle zmian polskich przepisów o VAT oraz zmian przepisów homologacyjnych jedynym sposobem na uwzględnienie skutków potwierdzonego przez ETS naruszenia prawa wspólnotowego jest całkowite pominięcie ograniczeń prawa do odliczania VAT przy nabyciu paliwa wynikających z przepisów wprowadzonych w 2004 i 2005."

"3 kwietnia br. w podobnej sprawie zapadł również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W tym przypadku sąd, uchylając negatywną dla podatnika interpretację indywidualną, ograniczył się jedynie do wskazania, że w świetle wyroku ETS w sprawie C-414/07 zakaz odliczania VAT od paliwa narusza prawo wspólnotowe w przypadkach, gdy jego zakres został rozszerzony w porównaniu z ograniczeniami rzeczywiście stosowanymi przed dniem przystąpienia Polski do UE." (źródło cytatów: informacja prasowa kancelarii Baker & McKenzie)

Pierwsze dwa wyroki WSA wskazują, że również w orzecznictwie sądowym nie ma jednolitego stanowiska, jak w praktyce powinno być stosowane orzeczenie ETS w sprawie Magoora C-414/07. Sąd w Krakowie zajął bardzo korzystne dla podatników stanowisko, że przy odliczeniu VAT od paliwa nie obowiązują ograniczenia wynikające z przepisów wprowadzonych w 2004 i 2005 r. Oznacza to, że obecnie obowiązujące w ustawie o VAT ograniczenia nie powinny być stosowane. Dlatego podatnik może odliczać VAT od paliwa do każdego samochodu, gdyż ograniczenia wynikające ze starej ustawy również nie obowiązują.

Jednak sąd w Warszawie zajął mniej korzystne stanowisko, z którego wynika, że ograniczeń w odliczeniu VAT nie stosujemy tylko wtedy, gdy powodują rozszerzenie ograniczeń, które obowiązywały przed przystąpieniem do UE.

oprac. Joanna Dmowska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK