| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pierwsze wyroki sądów dotyczące odliczania VAT od paliwa po wyroku ETS

Pierwsze wyroki sądów dotyczące odliczania VAT od paliwa po wyroku ETS

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 3 kwietnia br. wydał wyrok w głośnej sprawie spółki Magoora, dotyczący przepisów zakazujących odliczania VAT przy nabyciu paliwa. WSA w Krakowie uchylił negatywną dla podatnika interpretację, wychodząc z założenia, że jedynym kryterium odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa jest związek tego zakupu z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu.

Wcześniej wyrok w tej sprawie wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Spółkę Magoora reprezentowała w sporze kancelaria Baker & McKenzie. Sprawę prowadzili doradcy podatkowi Jerzy Martini i Zbigniew Liptak.

"W grudniu ubiegłego roku ETS wydał wyrok potwierdzający, że wprowadzenie przez Polskę z dniem akcesji do UE przepisów skutkujących rozszerzeniem zakresu ograniczeń dotyczących odliczenia VAT przy nabyciu paliwa, jak również późniejsza nowelizacja tych przepisów skutkująca rozszerzeniem zakresu tych ograniczeń w porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym przed zmianą, naruszały prawo wspólnotowe (C-414/07). Po zapoznaniu się z treścią orzeczenia ETS i po przeprowadzeniu rozprawy w dniu 3 kwietnia br., WSA w Krakowie wydał powyższy wyrok. Z ustnego uzasadnienia wyroku wynika, że w ocenie WSA w Krakowie konsekwencje powyższej niezgodności w świetle konstytucyjnego porządku prawnego sięgają znacznie dalej, niż wynikałoby to z samego orzeczenia Trybunału. WSA wskazał, że ETS wykonuje swe kompetencje w zakresie określonym prawem wspólnotowym. Jednak w świetle zmian polskich przepisów o VAT oraz zmian przepisów homologacyjnych jedynym sposobem na uwzględnienie skutków potwierdzonego przez ETS naruszenia prawa wspólnotowego jest całkowite pominięcie ograniczeń prawa do odliczania VAT przy nabyciu paliwa wynikających z przepisów wprowadzonych w 2004 i 2005."

"3 kwietnia br. w podobnej sprawie zapadł również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W tym przypadku sąd, uchylając negatywną dla podatnika interpretację indywidualną, ograniczył się jedynie do wskazania, że w świetle wyroku ETS w sprawie C-414/07 zakaz odliczania VAT od paliwa narusza prawo wspólnotowe w przypadkach, gdy jego zakres został rozszerzony w porównaniu z ograniczeniami rzeczywiście stosowanymi przed dniem przystąpienia Polski do UE." (źródło cytatów: informacja prasowa kancelarii Baker & McKenzie)

Pierwsze dwa wyroki WSA wskazują, że również w orzecznictwie sądowym nie ma jednolitego stanowiska, jak w praktyce powinno być stosowane orzeczenie ETS w sprawie Magoora C-414/07. Sąd w Krakowie zajął bardzo korzystne dla podatników stanowisko, że przy odliczeniu VAT od paliwa nie obowiązują ograniczenia wynikające z przepisów wprowadzonych w 2004 i 2005 r. Oznacza to, że obecnie obowiązujące w ustawie o VAT ograniczenia nie powinny być stosowane. Dlatego podatnik może odliczać VAT od paliwa do każdego samochodu, gdyż ograniczenia wynikające ze starej ustawy również nie obowiązują.

Jednak sąd w Warszawie zajął mniej korzystne stanowisko, z którego wynika, że ograniczeń w odliczeniu VAT nie stosujemy tylko wtedy, gdy powodują rozszerzenie ograniczeń, które obowiązywały przed przystąpieniem do UE.

oprac. Joanna Dmowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK