| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prywatna służba zdrowia nie chce zwolnienia z VAT

Prywatna służba zdrowia nie chce zwolnienia z VAT

Niepubliczna służba zdrowia nie chce zwolnienia z podatku VAT usług medycznych. Proponuje natomiast wprowadzenie zwolnienia z PIT dla świadczeń medycznych finansowanych przez pracodawców.

Postulaty swoje przedstawiciele branży medycznej przedstawili w środę na konferencji "Optymalne regulacje podatkowe w ochronie zdrowia", przygotowanej m.in. przez organizację zrzeszają firmy z branży medycznej i Konfederację Pracodawców Polskich.

Zdaniem uczestników konferencji, obowiązujące zwolnienie usług medycznych, mimo że miało na celu obniżenie kosztów tego typu świadczeń dla ostatecznych odbiorców, wywiera destrukcyjny wpływ na rozwój sektora.

Prezes spółki Medicover Agnieszka Szpara poinformowała, że zwolnienie powoduje, iż świadczeniodawcy, inwestując np. w sprzęt medyczny, płacą podatek, ale nie mogą go potem odliczyć. Tym samym - inaczej niż w przypadku firm z innych branż - VAT nie jest dla nich neutralny.

Szpara podała przykład szpitala na 180 łóżek, który Medicover buduje w Warszawie. "Inwestycja jest warta 140 mln zł, z tego ok. 30 mln zł to VAT. Gdyby usługi medyczne nie były zwolnione z VAT, znaczną część tej kwoty moglibyśmy odliczyć i w efekcie więcej zainwestować" - wytłumaczyła.

Przyznała, że przepisy unijne nie przewidują opodatkowania usług medycznych, ale np. Wielka Brytania stosuje stawkę zerową.

"Korzystnym rozwiązaniem byłoby na przykład zwolnienie z VAT usług świadczonych przez poddostawców firm działających w służbie zdrowia" - dodała.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych Andrzej Sokołowski powiedział, że zwolnienie z VAT jest podstawowym czynnikiem ograniczającym inwestycje w niepublicznej służbie zdrowia.

"Wprowadza nierówność wobec innych uprzywilejowanych sektorów, które mogą odliczać VAT" - wyjaśnił. Według niego, w Polsce mamy najgorzej rozwinięty system szpitali prywatnych w UE. "Życzyłbym sobie, abyśmy mieli taki system jak na przykład w Bułgarii" - powiedział.

Według byłego wiceministra finansów Jarosława Nenemana, przepisy unijne co prawda nie pozwalają na odstąpienie od zwolnienia, ale "potrzebna jest intelektualna dyskusja, która zaowocowałby pomysłem na zmianę, której UE by nie zakwestionowała".

Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia Małgorzata Kowalska zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia zwolnienia z PIT świadczeń medycznych finansowanych przez pracodawcę pracownikom i ich najbliższym rodzinom. Powinno ono być ograniczone rocznym limitem.

Zdaniem Związku, zwolnienie wyeliminowałoby rozbieżności i praktyczne problemy związane z opodatkowaniem wydatków firm na ochronę zdrowia pracowników i ich rodzin oraz wsparłaby inwestycje przedsiębiorstw w kapitał ludzki. Wprowadzenie zwolnienia miałoby być także uzasadnione z perspektywy budżetowej.

"Analizy PricewaterhouseCoopers wskazują, że potencjalne korzyści wynikające z opodatkowania (szacunkowo nie więcej niż 44 mln zł) mogą nie zrównoważyć dodatkowych kosztów związanych ze zwiększonym obciążeniem systemu publicznego (od 150 do 190 mln zł)" - argumentuje Związek.

Według eksperta ds. zdrowia w KPP Roberta Mołdacha, wprowadzenie zwolnienia mogłoby odciążyć publiczne placówki i poprawić efektywność całego systemu ochrony zdrowia.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS24
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem Infor.pl »