| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaż samochodu rozlicza i sprzedający, i nabywca

Sprzedaż samochodu rozlicza i sprzedający, i nabywca

Sprzedaż samochodu podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, który płaci kupujący. Z kolei sprzedawca może być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

ANALIZA

Zbycie rzeczy ruchomej wiąże się z koniecznością rozliczeń z fiskusem. Rozliczenia te mogą dotyczyć obu stron transakcji. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: podatnik otrzymał w spadku samochód, który zamierza sprzedać. Jak wyjaśnia Marlena Kucińska, radca prawny z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, odpłatne zbycie samochodu będzie źródłem przychodu w PIT, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Przychodem z odpłatnego zbycia będzie wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

- Przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia samochodu nie podlegają więc opodatkowaniu po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie - wyjaśnia ekspert.

Istotne jest tutaj, jak należy liczyć termin półroczny w przypadku nabycia samochodu bądź innej rzeczy ruchomej w drodze spadku.

- Ponieważ spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i według tej daty spadkobierca nabywa spadek, za dzień nabycia samochodu należy rozumieć dzień otwarcia spadku - wyjaśnia Marlena Kucińska.

Warto zwrócić uwagę, że ewentualne długi i ciężary spadku nie będą podlegały potrąceniu jako koszy w podatku dochodowym. Nasza rozmówczyni podkreśla, że wartość nabytych rzeczy (np. samochodu) po potrąceniu długów i ciężarów spadkowych stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od spadków.

- Potrącenie długów i ciężarów ma miejsce jedynie podczas ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i wpływa na wysokość tego podatku - podkreśla ekspert.

Oznacza to, że potrącenie długów i ciężarów spadkowych jako kosztów nie ma zastosowania przy ewentualnym zbyciu samochodu.

Umowa sprzedaży samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dla celów PCC nie ma znaczenia tytuł prawny, na podstawie którego sprzedający nabył samochód (np. w drodze spadkobrania). Jak wyjaśnia Marlena Kucińska, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (tj. zawarcia umowy sprzedaży), zaś ustawodawca nie przewidział zwolnienia przedmiotowego z PCC dotyczącego rzeczy nabytych przez zbywcę tytułem spadku.

- Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży wyłącznie na kupującym, który bez wezwania urzędu skarbowego jest zobowiązany złożyć deklarację (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - wskazuje nasza rozmówczyni.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży auta stanowi jego wartość rynkowa, a podatek wynosi 2 proc.

2 proc. wynosi stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy kupnie auta

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK