| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Cennik PIT-ów

Cennik PIT-ów

Osoby, które nie potrafią samodzielnie wypełnić formularza PIT, mogą skorzystać z pomocy specjalisty - doradcy podatkowego lub certyfikowanego księgowego. Koszt takiej usługi zależy od miasta oraz od liczby odliczeń, z jakich podatnik korzysta, i waha się od 5 do 100 zł. Mimo pojawienia się nowych formularzy zeznań, doradcy zgodnie twierdzą, że podobnie jak w latach ubiegłych nie mają żadnych problemów z rozliczeniami rocznymi.

Od 1 lutego 2005 r. krąg osób uprawnionych do sporządzania zeznań podatkowych osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powiększył się o księgowych usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym dała prawo osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe do wypełniania zeznań podatkowych i wszelkich deklaracji podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie. Do tej pory czynności te były zastrzeżone tylko dla doradców podatkowych.

Nowelizacja została zaskarżona przez doradców podatkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Zresztą już w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym doradcy podatkowi nie zgadzali się na nowe rozwiązania i nie ustawali w protestach. Pojawiły się obawy zmniejszenia liczby klientów. Szczególny nacisk kładziono jednak na konsekwencje wynikające z faktu, że do doradztwa podatkowego zostaną dopuszczone osoby, których nie wiążą reguły, których muszą przestrzegać doradcy podatkowi, np. tajemnica zawodowa czy obowiązek zgłaszania działań o charakterze przestępczym. Dziś pytani przez „GP” doradcy mówią, że była to zmiana, która nic nie zmieniła.

Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że ani pojawienie się nowych formularzy zeznań PIT-38 i PIT-36L, ani umożliwienie księgowym legalnego wypełniania PIT-ów nie miało większego wpływu na rynek oferowanych w tym zakresie usług. Z sondy przeprowadzonej przez „GP” w wybranych kancelariach doradztwa podatkowego wynika, że koszt wypełnienia zeznania rocznego waha się w granicach od 5 do 100 zł i jest zależny od dwóch czynników – miasta i liczby załączników, jakie specjalista musi za podatnika wypełnić. To mniej więcej ten sam poziom cen, jaki był przed rokiem.

Średni koszt wypełnienia formularza PIT

Warszawa – 30-100 zł (w zależności od liczby załączników)
Sosnowiec – 35 zł
Kraków – 30 zł plus 10 zł za każdy załącznik
Gdynia – 10 zł plus 5-10 zł za każdy załącznik
Łódź – 30-50 zł
Jasło – 30 zł plus koszt załącznika, który zależy od stopnia skomplikowania ulgi
Elbląg – 20 zł plus 5 zł za każdy załącznik
Miechów – 5-10 zł (w zależności od liczby rachunków i odliczeń)
Poznań – 20-30 zł plus koszt załączników

Specjaliści, którzy zgodzili się z nami porozmawiać, podkreślali, że wypełnianie formularzy nie sprawia problemów. – Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest od wielu lat w miarę jednolite i spójne, więc nie sądzę, aby najnowsze zmiany spowodowały reorganizację w pracy biur doradztwa podatkowego – powiedział Witold Zapendowski, doradca podatkowy, właściciel Centrum Doradztwa Podatkowego CeDePe w Łodzi. Elżbieta Nurzyńska z Biura Rachunkowego Artus w Warszawie podkreśliła natomiast, że media robią swoje, tzn. informują, jak się rozliczać, poza tym są ogólnie dostępne programy, które ułatwiają rozliczanie. – Do nas trafiają podatnicy, którzy mają wyjątkowo skomplikowaną sytuację, np. korzystają z wielu ulg – dodała.

Bożena Żaba z Biura Rachunkowego Efekt w Krakowie zauważyła, że jeśli ktoś zajmuje się zawodowo doradztwem podatkowym czy księgowym, to wypełnienie formularza podatkowego nawet po zmianach w ustawach podatkowych to tylko kwestia dostosowania się do nowych wymagań.

Mimo że doradcy nie mają problemów z wypełnieniem zeznania rocznego, to należy pamiętać, że doradca też człowiek i może się mylić, a to wiąże się z konsekwencjami dla podatnika. To podatnik bowiem podpisuje się pod zeznaniem i on odpowiada za to, co jest w nim zawarte. Za błędy również.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK