| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Cennik PIT-ów

Cennik PIT-ów

Osoby, które nie potrafią samodzielnie wypełnić formularza PIT, mogą skorzystać z pomocy specjalisty - doradcy podatkowego lub certyfikowanego księgowego. Koszt takiej usługi zależy od miasta oraz od liczby odliczeń, z jakich podatnik korzysta, i waha się od 5 do 100 zł. Mimo pojawienia się nowych formularzy zeznań, doradcy zgodnie twierdzą, że podobnie jak w latach ubiegłych nie mają żadnych problemów z rozliczeniami rocznymi.

Od 1 lutego 2005 r. krąg osób uprawnionych do sporządzania zeznań podatkowych osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powiększył się o księgowych usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym dała prawo osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe do wypełniania zeznań podatkowych i wszelkich deklaracji podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie. Do tej pory czynności te były zastrzeżone tylko dla doradców podatkowych.

Nowelizacja została zaskarżona przez doradców podatkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Zresztą już w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym doradcy podatkowi nie zgadzali się na nowe rozwiązania i nie ustawali w protestach. Pojawiły się obawy zmniejszenia liczby klientów. Szczególny nacisk kładziono jednak na konsekwencje wynikające z faktu, że do doradztwa podatkowego zostaną dopuszczone osoby, których nie wiążą reguły, których muszą przestrzegać doradcy podatkowi, np. tajemnica zawodowa czy obowiązek zgłaszania działań o charakterze przestępczym. Dziś pytani przez „GP” doradcy mówią, że była to zmiana, która nic nie zmieniła.

Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że ani pojawienie się nowych formularzy zeznań PIT-38 i PIT-36L, ani umożliwienie księgowym legalnego wypełniania PIT-ów nie miało większego wpływu na rynek oferowanych w tym zakresie usług. Z sondy przeprowadzonej przez „GP” w wybranych kancelariach doradztwa podatkowego wynika, że koszt wypełnienia zeznania rocznego waha się w granicach od 5 do 100 zł i jest zależny od dwóch czynników – miasta i liczby załączników, jakie specjalista musi za podatnika wypełnić. To mniej więcej ten sam poziom cen, jaki był przed rokiem.

Średni koszt wypełnienia formularza PIT

Warszawa – 30-100 zł (w zależności od liczby załączników)
Sosnowiec – 35 zł
Kraków – 30 zł plus 10 zł za każdy załącznik
Gdynia – 10 zł plus 5-10 zł za każdy załącznik
Łódź – 30-50 zł
Jasło – 30 zł plus koszt załącznika, który zależy od stopnia skomplikowania ulgi
Elbląg – 20 zł plus 5 zł za każdy załącznik
Miechów – 5-10 zł (w zależności od liczby rachunków i odliczeń)
Poznań – 20-30 zł plus koszt załączników

Specjaliści, którzy zgodzili się z nami porozmawiać, podkreślali, że wypełnianie formularzy nie sprawia problemów. – Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest od wielu lat w miarę jednolite i spójne, więc nie sądzę, aby najnowsze zmiany spowodowały reorganizację w pracy biur doradztwa podatkowego – powiedział Witold Zapendowski, doradca podatkowy, właściciel Centrum Doradztwa Podatkowego CeDePe w Łodzi. Elżbieta Nurzyńska z Biura Rachunkowego Artus w Warszawie podkreśliła natomiast, że media robią swoje, tzn. informują, jak się rozliczać, poza tym są ogólnie dostępne programy, które ułatwiają rozliczanie. – Do nas trafiają podatnicy, którzy mają wyjątkowo skomplikowaną sytuację, np. korzystają z wielu ulg – dodała.

Bożena Żaba z Biura Rachunkowego Efekt w Krakowie zauważyła, że jeśli ktoś zajmuje się zawodowo doradztwem podatkowym czy księgowym, to wypełnienie formularza podatkowego nawet po zmianach w ustawach podatkowych to tylko kwestia dostosowania się do nowych wymagań.

Mimo że doradcy nie mają problemów z wypełnieniem zeznania rocznego, to należy pamiętać, że doradca też człowiek i może się mylić, a to wiąże się z konsekwencjami dla podatnika. To podatnik bowiem podpisuje się pod zeznaniem i on odpowiada za to, co jest w nim zawarte. Za błędy również.

Ewa Matyszewska
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »