| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pomoc w spłacie kredytów dla bezrobotnych

Pomoc w spłacie kredytów dla bezrobotnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.

Projekt ustawy zakłada pomoc finansową osobom obciążonym zobowiązaniami kredytowymi, które utraciły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Podstawowym warunkiem otrzymania takiej pomocy będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Maksymalna wysokość pomocy wyniesie 1,2 tys. złotych miesięcznie i będzie wypłacana przez rok. Obejmie spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami.

Uzasadniając decyzję rządu, premier Donald Tusk powiedział: "Chcemy dać bezpieczeństwo tym, którzy wzięli kredyt na kupno mieszkania. Musimy im pomóc, żeby tego mieszkania nie stracili".

Kto może ubiegać się o pomoc?

O otrzymanie pomocy mogą ubiegać się osoby, które po 1 lipca 2008 r. utraciły pracę. Chodzi o pracę lub świadczenie na podstawie umów cywilno-prawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło. Z pomocy skorzystają również przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, którzy zakończyli działalność gospodarczą i zarejestrowali się jako bezrobotni z prawem do zasiłku. Na pomoc mogą liczyć także ci kredytobiorcy, których współmałżonek stracił pracę.

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o przyznanie pomocy mogą być składane do 31 grudnia 2010 r. w urzędzie pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego na spłatę kredytu mieszkaniowego przyznaje starosta. Starosta określa również wysokość wsparcia. Pomoc nie może przekroczyć 12-miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu na podstawie harmonogramu ich płatności.

Pomoc będzie wypłacana z Funduszu Pracy, którego celem jest łagodzenie skutków bezrobocia. Na pomoc w spłacie kredytów hipotecznych rząd przeznaczy wpływy z prywatyzacji. Raty pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego przelewami na rachunek instytucji, w której kredyt zaciągnięto.

Jak będzie przebiegał zwrot otrzymanych środków?

Zwrot udzielonej pomocy rozpocznie się po upływie 2 lat od ostatniej raty pomocy i będzie rozłożony równomiernie na 8 lat. Pomoc nie jest oprocentowana. W przypadku trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej lub utrudniającej zwrot pomocy, starosta może odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania.

Udzielanie pomocy może być zakończone wcześniej, jeśli osoba korzystająca ze wsparcia państwa utraci status bezrobotnego, sprzeda mieszkanie na które zaciągnęła kredyt lub wypowie umowę kredytu. Zakończenie udzielania pomocy może być spowodowane także podjęciem czynności egzekucyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK