| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie podatników liniowych PIT

Rozliczenie podatników liniowych PIT

Podatnicy rozliczający się według liniowej stawki PIT powinni pamiętać o wielu ograniczeniach. Wybór takiego opodatkowania oznacza konieczność rezygnacji z odliczenia ulg, w tym np. z tytułu remontu domu lub mieszkania. Podatnikom przysługuje jedynie prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do rozliczenia rocznego służy formularz PIT-36L. Przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.

Które ulgi niedostępne

Podatnicy, którzy mają prawo skorzystać z 19-procentowej jednolitej stawki, powinni pamiętać podczas dokonywania rocznych rozliczeń o istotnych ograniczeniach. Otóż wybór opodatkowania podatkiem liniowym oznacza konieczność rezygnacji z odliczenia ulg, w tym ulg z tytułu remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego, ulg mieszkaniowych przysługujących w ramach praw nabytych i możliwości wykorzystania odliczeń mieszkaniowych, do których podatnik nabył prawo, a które nie znalazły pokrycia w podatku należnym za 2004 r. Przypomniał o tym zainteresowanym podatnikom m.in. Urząd Skarbowy w Hajnówce (pismo nr P-I/413/08/04). Jednocześnie urząd ten stwierdził, że podatnik opodatkowany podatkiem liniowym według stawki 19-proc. ma możliwość samodzielnego odliczenia z tytułu kontynuacji ulgi mieszkaniowej, tylko w sytuacji gdy osiąga dodatkowo dochody z innych źródeł niż z działalności gospodarczej (np. dochód ze stosunku pracy, z umowy o dzieło, z umowy zlecenia itp.), gdyż są one rozliczane na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej.

Co można odliczyć

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatnikowi przysługuje jedynie prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne (art. 30c ust. 2 i 3 ustawy) oraz prawo odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne (art. 27b ustawy).

Ograniczenia wynikające z opodatkowania podatkiem liniowym, w przypadku zasad określonych w art. 30c ustawy o PIT, odnoszą się jednak tylko do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie dotyczą dochodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jak również dochodów osiąganych przez małżonka podatnika.

Jakich dochodów nie należy łączyć

Zgodnie z przepisami art. 30c ust. 6 ustawy o PIT, dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych w sposób określony w przepisach art. 30c ust. 1, czyli podatkiem liniowym, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b ustawy. Przypomnijmy, że w art. 27 mowa jest o opodatkowaniu według progresywnej skali. Z kolei art. 30b dotyczy opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Który formularz trzeba wybrać

W myśl postanowień art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy o PIT, podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c obowiązani są w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym składać odrębne zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego przez nich w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). Ponieważ w tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, więc termin złożenia zeznania za ubiegły rok upływa 2 maja br. Dla tych, którzy rozliczają się według 19-procentowego podatku liniowego, przeznaczony jest formularz PIT-36L.

WARTO WIEDZIEĆ
Podatnikom korzystającym z 19-procentowej jednolitej stawki PIT przysługuje jedynie prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne (art. 30c ust. 2 i 3 ustawy) oraz prawo odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne (art. 27b ustawy).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »