| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie podatników liniowych PIT

Rozliczenie podatników liniowych PIT

Podatnicy rozliczający się według liniowej stawki PIT powinni pamiętać o wielu ograniczeniach. Wybór takiego opodatkowania oznacza konieczność rezygnacji z odliczenia ulg, w tym np. z tytułu remontu domu lub mieszkania. Podatnikom przysługuje jedynie prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do rozliczenia rocznego służy formularz PIT-36L. Przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.

W przypadku gdy podatnicy ci osiągną także inne przychody, opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT, rozliczają je w odrębnym zeznaniu zgodnie z przepisami art. 45 ust. 1 na zasadach ogólnych. W tym drugim zeznaniu podatnik może zatem dokonać przysługujących mu odliczeń, przy uwzględnieniu obowiązujących w tym zakresie przepisów określających zasady i warunki ich stosowania.

 PRZYKŁAD Podatniczka uzyskuje przychody ze stosunku pracy, a także prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowaną zgodnie z art. 30c ustawy o PIT. Z tytułu tej działalności w 2004 r. poniosła stratę. Mąż podatniczki uzyskuje dochody wyłącznie ze stosunku pracy. Czy w takiej sytuacji małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć?

Organy podatkowe zajmują w takim przypadku jednoznaczne stanowisko (patrz wyjaśnienia Izby Skarbowej w Gdańsku, BI/005-0788/04). Otóż z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów osiąganych w 2004 r. mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: oboje podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim i istniała między nimi wspólność majątkowa. Jednakże jeśli do chociażby jednego z małżonków ma zastosowanie m.in. art. 30c ustawy o PIT, wówczas małżonkowie nie mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania swoich dochodów, co ustawodawca jednoznacznie potwierdził w treści art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy o PIT (obowiązek złożenia odrębnych zeznań). W rozpatrywanym przypadku podatniczce nie przysługuje prawo do opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem. Bez znaczenia jest tu kwestia poniesienia w 2004 r. straty z tej działalności gospodarczej, ponieważ nawet w takim przypadku – na podstawie art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy o PIT – małżonkowie mają obowiązek złożenia zeznań odrębnych.

Kto musi dołączyć sprawozdanie finansowe

Jak podkreślono w broszurze informacyjnej do zeznania PIT-36L, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są zobowiązani dołączyć do zeznania sprawozdanie finansowe. Natomiast podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów nie dołączają ich do zeznania. Księgi te i związane z ich prowadzeniem dokumenty należy przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »