| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Ustalona kwota podatku podlega wpłacie w urzędzie celnym z chwilą wjazdu autobusu z pasażerami na terytorium kraju.
Opodatkowanie usług spedycji i pośrednictwa
Miejsce świadczenia usług spedycyjnych i pośrednictwa uregulowane jest w art. 28 ust. 5 ustawy o VAT.
W przypadku usług:
•  pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna,
•  wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z:
– usługami pomocniczymi do usług transportowych (tj. załadunek, rozładunek, przeładunek i inne podobne czynności), miejscem świadczenia usług jest miejsce ich wykonania,
– usługami innymi niż wymienione wcześniej oraz w art. 27 ust. 3 ustawy o VAT (usługi niematerialne), miejscem świadczenia usług jest miejsce ich wykonania.
Jeżeli więc pośrednik działający w imieniu i na rzecz osób trzecich wykonuje usługę inną niż usługa pośrednictwa i spedycji związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, inną niż usługa pomocnicza do usług transportowych oraz inną niż usługa niematerialna, wówczas za miejsce świadczenia tych usług uznaje się również miejsce, gdzie jest wykonywana.
Jeśli nabywca usługi poda dla wykonywanej jednej z wymienionych usług numer, pod którym jest zarejestrowany w innym kraju unijnym, wówczas miejscem opodatkowania będzie państwo unijne, które wydało ten numer nabywcy.
Zasady opodatkowania usług spedycyjnych są w zasadzie podobne do zasad opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów.
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli nabywca dla celów transakcji nie podał NIP UE, pod którym jest zarejestrowany w państwie unijnym, wówczas miejscem opodatkowania jest miejsce, gdzie usługa ta jest wykonywana. W przypadku gdy nabywca podał taki NIP UE miejscem opodatkowania będzie państwo, które zarejestrowało podatnika dla celów transakcji wewnątrzunijnych.
Usługodawca obowiązany jest wówczas wystawić fakturę „bez podatku”, a nabywca rozliczy ten podatek w kraju wydającym mu NIP UE, którym posłużył się dla celów tej transakcji.
W art. 28 ust. 5 ustawy o VAT uregulowane są usługi spedycji i pośrednictwa związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Nie należy ich mylić z usługami spedycji i pośrednictwa związanymi z usługami transportu międzynarodowego, do których ma zastosowanie art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK