| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 50 tys. nieudanych prób wysłania e-PIT

50 tys. nieudanych prób wysłania e-PIT

Z powodu błędów około 50 tys. podatników, którzy przesyłali e-PIT-37 za 2008 rok bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, miało kłopot z przesłaniem zeznania.

Podatnikom przesyłającym e-PIT-37 za 2008 rok bez e-podpisu najwięcej problemów przysporzyła weryfikacja danych niezbędnych do wysłania zeznania - informuje Ministerstwo Finansów. Takie kłopoty miało 45 tys. 334 podatników. Nie oznacza to jednak, że tylu podatników nie przesłało swojego zeznania. Najczęściej wystarczyło poprawić dane identyfikacyjne i przesłać zeznanie ponownie. Zdarzało się jednak, że podatnicy, którzy poprawili dane, i tak nie mogli złożyć zeznania. Nie ma jednak informacji, które określają, ile osób nie mogło z tego powodu wysłać e-PIT-37. Przypomnijmy, że w rozliczeniu za 2008 rok podatnicy mogli przesłać e-PIT-37 bez e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. E-podpis zastąpiło sześć danych identyfikacyjnych.

Z informacji resortu wynika również, że 1097 prób zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ w systemie znajdowało się już zeznanie od podatnika z takim NIP. Jeśli podatnik przesłał zeznanie i zorientował się, że popełnił błąd, nie mógł kolejnego zeznania (korekty) przesłać przez internet. Kolejne 7499 prób zakończyło się niepowodzeniem ze względu na niezgodność ze schematem (xsd), który został określony w rozporządzeniu ministra finansów. W praktyce taki błąd powodowało wpisanie złego formatu daty urodzenia. Wszystkich nieudanych prób wysłania zeznań rocznych drogą elektroniczną było ponad 50 tys.

82 tys. podatników złożyło jednak e-PIT-37 przez internet bezbłędnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK