| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polacy przywożą mniej aut, ale wpływy z akcyzy nie spadają

Polacy przywożą mniej aut, ale wpływy z akcyzy nie spadają

Mimo że Polacy sprowadzają z zagranicy prawie połowę mniej samochodów niż w ubiegłym roku, wpływy z akcyzy od aut nie spadają - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica. Główną przyczyną tego jest wysoki kurs euro. Zapewnił też, że resort nie pracuje nad podwyżkami podatku akcyzowego.

"Plan dochodów z tytułu podatku akcyzowego od samochodów jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Za pierwszy kwartał uzyskaliśmy 25 proc. planowanych wpływów" - powiedział wiceminister.

Wiceminister poinformował, że dobre wykonanie dochodów z podatku akcyzowego od aut zawdzięczamy dwóm czynnikom.

"Ponieważ wzrósł kurs euro, wzrosła także cena pojazdu liczona w złotych, od której naliczany jest podatek akcyzowy. Poza tym cały czas widzimy efekt właściwego określania wartości pojazdów. Zmiana nastąpiła w sierpniu ubiegłego roku, gdy zmieniły się przepisy, ale efekt ten jest trwały. Dyscyplina w zakresie deklaracji i wartości pojazdu powoduje, że nie dochodzi już do sytuacji, kiedy deklarowana wartość samochodu jest nierealna w stosunku do jego wieku" - poinformował.

Jak dodał, wysoki kurs euro jest też przyczyną tego, że w tym roku do Polski sprowadza się mniej samochodów - zarówno spoza Unii, jak i w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego.

"W przypadku samochodów używanych, kupowanych w innych krajach UE, spadek wynosi 45 proc. Jest więc znaczny. Widać, że osoby mniej zamożne odkładają zmianę samochodu na później" - wyjaśnił Kapica.

Zmieniła się struktura wieku sprowadzanych aut - dodał. W ubiegłym roku, gdy kurs złotego był bardzo "przyjazny" dla osób sprowadzających samochody, udział pojazdów w wieku do 4 lat wynosił blisko 18 proc., tymczasem obecnie stanowią one ok. 10 proc. Zwiększył się natomiast udział samochodów starszych, mających powyżej 10 lat. Podskoczył z 38 proc. w roku ubiegłym do 45 proc.

Wyjaśnił, że Ministerstwo Finansów przygląda się szczególnie przywozowi aut z krajów, gdzie obowiązują rządowe dopłaty do zakupu nowych aut, w przypadku wycofania z ruchu starego. Istnieje ryzyko, że wycofane z ruchu pojazdy trafiają do Polski.

"Te, które są sprowadzane do Polski, przyjeżdżają na kołach. To znaczy, że są dopuszczone tam do ruchu. Samochód wycofany np. w Niemczech z ruchu musiałby przyjechać do Polski na lawecie, bo nie może poruszać się po niemieckich drogach. Czuwamy, czy nie dochodzi do sytuacji, w której do Polski trafiałby złom" - zapewnił.

Zapewnił, że na planowanym poziomie realizowane są także dochody z akcyzy od wyrobów spirytusowych. Od 1 stycznia obowiązują na nie nowe, wyższe stawki.

"Za pierwszy kwartał dochody są mniejsze od planowanych o 0,2 proc. To nieistotny spadek. Wpływy są jednak wyższe niż w ubiegłym roku. W pierwszym kwartale 2008 r. uzyskaliśmy 1 mld 368,5 mln zł, w analogicznym okresie 2009 r. - 1 mld 627 mln zł" - powiedział.

Jego zdaniem widać, że w dobie kryzysu ludzie mniej wydają na używki, gastronomię, rozrywki. "Nie znamy jednak danych o wielkości sprzedaży alkoholu w litrach" - zastrzegł. Dodał, że podobnie jest z papierosami. W tym przypadku przychody za pierwszy kwartał wyniosły już 38 proc. planów. W obrocie są już papierosy z nową, wyższą akcyzą.

Wiceminister zapewnił, że resort nie pracuje nad podwyżkami podatku akcyzowego. "Jeśli chodzi o dochody z akcyzy, to jestem optymistą. Nie mam specjalnych obaw. Za pierwszy kwartał mamy przychody nieco powyżej 26,1 proc. Tylko w przypadku paliw silnikowych realizacja jest mniejsza od planowanej, bo wynosi 20 proc. planu" - powiedział.

Według niego, gospodarka światowa działa na mniejszych obrotach, produkcja jest mniejsza, w efekcie branża transportowa sygnalizuje spadek zamówień. Z danych MF wynika, że przez naszą wschodnią granicę przejeżdża ok. 30 proc. pojazdów mniej niż w ubiegłym roku.

Z opublikowanego we wtorek tzw. operatywnego sprawozdania z wykonania budżetu państwa do końca kwietnia 2009 r. wynika, że dochody z podatku akcyzowego wyniosły w tym czasie w sumie 18 mld 234 mln zł, co stanowi 31,4 proc. wpływów zaplanowanych na ten rok. Z akcyzy od wyrobów spirytusowych budżet uzyskał 2 mld 162,7 mln zł (33 proc.), a od samochodów 496,8 mln zł (33,8 proc. planu).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK