| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ostatnie chwile na e-podpis

Ostatnie chwile na e-podpis

Od 21 lipca bezpieczny podpis elektroniczny będzie jedyną uznawaną formą potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS.

Do korzystania z podpisu elektronicznego po 21 lipca 2009 r. zobowiązani będą wszyscy przedsiębiorcy zgłaszający do ubezpieczeń powyżej pięciu osób.

Przestaną obowiązywać wszystkie niekwalifikowane certyfikaty elektroniczne, którymi dotychczas można się było posługiwać przy przesyłaniu dokumentacji rozliczeniowej. Certyfikaty wystawiane przez ZUS oraz związane z nimi klucze publiczne i prywatne zostaną zastąpione przez bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego.

Jak poinformował Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS, już ponad 840 tys. przedsiębiorstw posługuje się e-podpisem i liczba ta systematycznie wzrasta. Tylko w maju płatnicy przekazali do ZUS ponad 1,6 mln przesyłek opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym.

E-podpis to nie tylko możliwość przesyłania dokumentów ubezpieczeniowych i ich korekt przy pomocy programu "Płatnik". Umożliwia on korzystanie z szerokiej gamy różnego rodzaju usług elektronicznych oferowanych przez ZUS. Dzięki niemu można m.in. złożyć elektroniczny wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek w Elektronicznym Urzędzie Podawczym.

Zaletą podpisu elektronicznego jest jego indywidualność i przypisanie do konkretnej osoby. Podpis jest niemożliwy do podrobienia i daje możliwość pełnej weryfikacji osoby, która go złożyła.

Więcej informacji na temat e-podpisu na stronie internetowej ZUS pod adresem: www.zus.pl/bezpiecznypodpis

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »