| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Świadczenia rodzinne z wyższym progiem dochodowym

Świadczenia rodzinne z wyższym progiem dochodowym

Zasiłek rodzinny otrzymają osoby, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy 757 zł – zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Podwyższenie progu dochodowego to jedna z propozycji, zawarta w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, nad którym trwają właśnie prace w Sejmie. Projektowane zmiany zakładają podwyższenie z obecnych 504 zł do 757 zł na osobę progu dochodowego, uprawniającego do świadczeń rodzinnych.

Próg dochodowy miałby zostać podwyższony również w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek rodzinny przysługiwałby wówczas, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 876 zł (dotychczas 583 zł).

Jeżeli projekt w zaproponowanym kształcie wejdzie w życie, wtedy również przysługujące świadczenia pielęgnacyjne będą wyższe, czyli 631 zł miesięcznie, a nie jak obecnie 420 zł.

Zaproponowane kwoty wynikają z konieczności dostosowania świadczeń do zmiennej sytuacji ekonomicznej, tzn. według posłów mają być adekwatne do rzeczywistego wzrostu kosztów utrzymania.

Do nowelizacji dołączono artykuł, zgodnie z którym wysokość świadczeń rodzinnych ma podlegać corocznej waloryzacji o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »