| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy będą mogły ubiegać się o kredyt technologiczny

Firmy będą mogły ubiegać się o kredyt technologiczny

Małe i średnie firmy, które inwestują w nowoczesne technologie, będą mogły ubiegać się o kredyt technologiczny w sześciu bankach komercyjnych. W środę Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy w tej sprawie.

 

 

Kredyt będzie dostępny w: PKO BP, Pekao SA, BRE Bank SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank BPH SA i Bank Polskiej Spółdzielczości SA. Banki będą go udzielały firmom ze środków własnych. Spłata części kapitału kredytu (nie więcej niż 4 mln zł) będzie dokonywana przez BGK ze środków unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka".

Firmy będą mogły ubiegać się o taki kredyt od lipca. Banki, które podpisały umowy z BGK, będą przyjmować wnioski przedsiębiorców i sprawdzać je od strony formalnej. Ponadto będą przeprowadzać analizę zdolności kredytowej firm.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił w środę na konferencji prasowej, że o kredyt mogą się ubiegać firmy, które realizują inwestycję technologiczną.

"Polega ona na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo-rozwojowej, która nie jest na świecie stosowana dłużej niż 5 lat" - wyjaśnił wicepremier. Dodał, że "w wyniku tej inwestycji powinny powstać nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy lub usługi".

Wyjaśnił, że kredyt technologiczny zakłada wiązaną transakcję: przedsiębiorca otrzymuje dofinansowanie w formie premii technologicznej, o ile zaciągnie kredyt w banku, który ma umowę z BGK. "Jest to niezmiernie ważne, abyśmy w Polsce uruchomili takie instrumenty, które premiują innowacyjne podejście" - dodał Pawlak.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że budżet na dofinansowanie kredytu technologicznego w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" wynosi 409 mln euro.

"Jest to znaczący impuls (...) dla firm pomysłowych; takich, które w tej chwili szukają na rynku nowych możliwości wsparcia" - podkreślił. Dodał, że obecnie mają one trudności w finansowaniu swoich pomysłów.

Zdaniem prezesa BGK Ireneusza Fąfary, "dla polskich przedsiębiorców kredyt technologiczny będzie szansą na wsparcie innowacyjnych inwestycji i poprawę konkurencyjności. Dla banków zaś oznacza możliwości rozwoju akcji kredytowej oraz pozyskania nowych, perspektywicznych klientów" - uważa Fąfara.

3 czerwca resort gospodarki podpisał z BGK umowę pozwalającą na zawieranie przez BGK umów z bankami komercyjnymi w sprawie dystrybucji kredytu technologicznego.

Mała firma w Polsce zatrudnia średniorocznie mniej niż 50 pracowników, a firma średnia - mniej niż 250 osób. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK