| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Które podatki do podwyżki

Które podatki do podwyżki

Dla poprawienia przyszłorocznej sytuacji budżetowej PSL dopuszcza m.in. czasowe wprowadzenie 40 proc. podatku dla najlepiej zarabiających; PO jest przeciwna zwiększaniu podatków bezpośrednich i taki ruch byłby ostatecznością, rozważyć może natomiast podniesienie akcyzy - wynika z wypowiedzi polityków obu koalicyjnych partii, z którymi rozmawiała PAP.

 

Łopata jest za to przeciwny podnoszeniu VAT, bo jak podkreśla - stawka tego podatku na poziomie 22 proc. - jest jedną z najwyższych w Europie. Nie ma też mowy o podnoszeniu niższych stawek VAT - 3 proc. obejmuje np. produkty rolne i spożywcze, a 7-procentową objęte jest np. budownictwo mieszkaniowe. "To, co jest w stawce obniżonej jest tak wrażliwe społecznie, że tu byśmy nie chcieli zmiany" - podkreśla polityk Stronnictwa.

 

Ludowcy są bardziej skłonni zaakceptować podniesienie akcyzy, ale - jak przypomina Łopata - jej stawka została niedawno zwiększona.

 

"Te wszystkie rozwiązania to jest jednak jakaś proteza, generalnie trzeba zrobić wszystko, żeby gospodarka się kręciła, dlatego tak mocno stawiamy sprawę dywidendy z PKO BP, bo jeśli udusimy firmy, nie będą miały kredytów, nie będą się rozwijały to nie będzie CIT-u, nie będzie podatku i to niezależnie od stawki, jaką wymyślimy - nie będzie miał kto płacić" - powiedział poseł PSL.

 

Ludowcy argumentują, że wypłacenie przez PKO BP prawie 3 mld zł dywidendy zmniejszy możliwości udzielana przez bank kredytów. "Bank zachowując kapitał, może udzielić 10 razy tyle kredytu, czyli zachowując zysk 3 miliardy, może udzielić więcej, 30 miliardów kredytów" - tłumaczył w środę w Polskim Radiu prezes Stronnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak.

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »