| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w podatkach na kryzys przyjęte

Zmiany w podatkach na kryzys przyjęte

Nowelizacja ustawy o PIT zwolni z podatku więcej świadczeń dla pracowników wydatkowanych na cele działalności socjalnej.

ZMIANA PRAWA

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych obejmie również kwoty wypłacane pracownikom. Dotychczas ze zwolnienia korzystało jedynie wsparcie udzielane pracownikom w postaci świadczeń rzeczowych. Sejm uchwalił zmiany w podatkach zawarte w Pakiecie Antykryzysowym opracowane przez rząd na podstawie ustaleń pomiędzy związkami zawodowymi i pracodawcami.

Zwolnieniem w dalszym ciągu będą objęte świadczenia, łącznie do wysokości nieprzekraczajacej w roku podatkowym 380 zł. Sejm odrzucił poprawkę Lewicy zakładającą zniesienie opodatkowania bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Tego rodzaju bonusy od pracodawcy tak jak dotychczas będą w całości opodatkowane, nawet jeśli zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Nowelizacja ustawy o PIT wprowadza ponadto nowe zwolnienie dla zapomóg wypłacanych ze środków zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 638 zł. Poparcia posłów nie uzyskała poprawka, która limit nieopodatkowanych zapomóg ustalała nie na konkretną kwotę, ale na połowę minimalnego wynagrodzenia.

Zmiany w ustawach o podatkach dochodowych przewiduje także ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców. Umożliwiają one pracodawcom zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wpłat na fundusz szkoleniowy. W określonych sytuacjach, np. niewykorzystania środków w roku podatkowym, w którym zostały wpłacone do funduszu, lub w roku następnym powiększą one przychód pracodawcy w części, w której zostały zaliczone do kosztów.

Ważne!

Zwolnienie z podatku do wysokości 380 zł obejmie świadczenia rzeczowe oraz kwoty otrzymane przez pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »