| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga podatkowa dla krwiodawców

Ulga podatkowa dla krwiodawców

Jeżeli z proponowanej przez Senat ulgi na krew skorzystają wszyscy krwiodawcy, to budżet straci najwyżej 52,4 mln zł. Dziś Senat ma głosować stosowny projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odliczenie związane z krwiodawstwem zlikwidowano w 2004 r., gdy z katalogu zwolnień podatkowych w PIT wykreślono darowizny na cele ochrony zdrowia. Na początku tego roku pomysł przywrócenia ulgi na krew narodził się ponownie w Senacie. Organizacje zrzeszające honorowych krwiodawców wskazują, że zlikwidowane odliczenie było jednym z głównych instrumentów promocji krwiodawstwa w Polsce, a jego zniesienie prowadzi do załamania systemu krwiodawstwa.

Senacki projekt powrotu do ulgi dla krwiodawców zakłada zmianę art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Przepis ten umożliwia odliczenie od dochodu darowizn na cele kultu religijnego lub na cele pożytku publicznego. W tym roku odliczyć można do 6 proc. dochodu. Senatorowie chcą, by ulga obejmowała też darowizny na cele krwiodawstwa – także te przekazane w tym roku. Odliczyć od podstawy podatku można by kwoty ekwiwalentu za oddaną krew. Zgodnie z rozporządzeniem z grudnia ubiegłego roku litr krwi wycenia się dziś na 130 zł, a litr osocza na 170 zł.

Zdaniem Ministerstwa Finansów skutki finansowe wprowadzenia odliczenia zależeć będą od liczby honorowych dawców krwi, którzy z niego skorzystają. Zgodnie z obliczeniami resortu przy założeniu, iż rocznie krew oddaje 280 tys. osób, maksymalna kwota odliczenia osiągnie 780 zł, a średnia stawka podatkowa osób korzystających z ulgi wyniesie 24 proc., budżet straci:

■ 52,4 mln zł, jeżeli z ulgi skorzystają wszyscy krwiodawcy,
■ 26,2 mln zł, jeżeli z ulgi skorzysta połowa dawców,
■ 5,2 mln zł, jeżeli z ulgi skorzysta 10 proc. krwiodawców.

Projekt wprowadzenia ulgi na krew popiera rząd.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK