| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Jak dokumentować odliczenia

PIT. Jak dokumentować odliczenia

Ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem mija 2 maja. Wysyłając zeznanie za 2004 r., np. po północy 2 maja, ryzykujemy już poważnymi konsekwencjami, które mogą nas spotkać, i nie chodzi tylko o ewentualne odsetki, ale przede wszystkim o sankcje karne skarbowe za niewywiązywanie się z jednego z ważniejszych obowiązków podatkowych. Jednak po wysłaniu PIT sprawa się nie kończy, bo jeszcze przez kolejne lata trzeba zachować dokumenty stanowiące podstawę rozliczenia.

Rodzaj ulgi
Rodzaj dokumentu
Ulgi mieszkaniowe ■ faktura wystawiona wyłącznie przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia lub dowód odprawy celnej
Ulga remontowa■ faktura wystawiona wyłącznie przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia lub dowód odprawy celnej.
■ dowód wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej
Ulga odsetkowa■ dowód wystawiony przez podmiot uprawniony do udzielenia kredytu (pożyczki)
Ulga rehabilitacyjna■ co do zasady dokument stwierdzający poniesienie wydatków
Darowizny■ limitowane - dowód wpłaty na konto
■ nielimitowane - potwierdzenie plus oświadczenie o przeznaczeniu darowizny
Zmniejszenie 1 proc.- dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego
Darowizny limitowane i bez limitu

W przypadku darowizn, które mogą stanowić podstawę do zaoszczędzenia na podatku, można rozróżnić dwa przypadki, które podlegają innym zasadom dokumentacji.

W przypadku darowizny limitowanej odliczanej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Oznacza to, że nie można dokonać wpłaty np. w kasie fundacji czy wykupić tzw. cegiełki. W przypadku darowizn rzeczowych niezbędny będzie zaś dokument, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Pamiętajmy, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.

Inaczej sprawa się ma w przypadku darowizn nielimitowanych odliczanych na podstawie tzw. ustaw kościelnych. W tym przypadku potrzebne będzie potwierdzenie darowizny przez obdarowanego i po dwóch latach sprawozdanie z wykorzystania darowizny.

W przypadku natomiast odliczenia od podatku 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego niezbędny jest dowód wpłaty. 1 proc., o jaki zmniejsza się podatek należny, musi być udokumentowany dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika:

• imię i nazwisko oraz adres wpłacającego,
• kwota dokonanej wpłaty,
• nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

Na koniec trzeba przypomnieć, że odpowiednie dokumenty są podstawą do odliczenia i warunkiem niezbędnym do odliczenia. Możemy oczywiście zaryzykować i odliczyć coś, na potwierdzenie czego nie mamy rachunku czy faktury. Ale zrobimy to na własne ryzyko, bo jeśli organ podatkowy zainteresuje się naszym PIT i będzie chciał sprawdzić jego poprawność, wówczas nie będziemy mieli jednego z ważniejszych elementów niezbędnych do wylegitymowania się, że ulga nam przysługiwała. A co za tym idzie, będzie trzeba ją zwrócić, i to z odsetkami, a nawet pod rygorem sankcji karnej skarbowej.

Dokumentów nie trzeba jednak wysyłać do urzędu skarbowego, a nawet nie powinno się tego robić. To podatnik musi je przechowywać na wypadek ewentualnej kontroli. I musi je przechowywać przez cały okres, w jakim może być sprawdzony, czyli do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jest to aż 5 lat, i to liczonych od końca roku podatkowego, w jakim składane było rozliczenie, np. zeznanie za 2004 r. składamy w 2005 r. Oznacza to, że 5 lat do przedawnienia zobowiązania za 2004 r. liczymy od końca 2005 r. Dlatego dokumenty potwierdzające wydatki poczynione w 2004 r. musimy zachować aż do końca 2010 r.

Aleksandra Tarka
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »