| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektrownie mogą odzyskać 10 mld zł nadpłaconego podatku

Elektrownie mogą odzyskać 10 mld zł nadpłaconego podatku

Producenci energii mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego od energii elektrycznej, który płacili nienależnie – uznał NSA. Zapłaci budżet państwa, czyli podatnicy.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał wczoraj, że art. 72 ust. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, dotyczący zwrotu nadpłaty podatku, nie zawiera warunku, zgodnie z którym podatnik nie może otrzymać nadpłaty, gdy nie poniósł ciężaru ekonomicznego podatku.

Jak wynika z uzasadnienia uchwały NSA, koszt zwrotu poniesie budżet państwa, czyli podatnicy.

Winny całej sytuacji jest ustawodawca, ponieważ nie dostosował przepisów ustawy o podatku akcyzowym do dyrektywy energetycznej i nie wprowadził do Ordynacji podatkowej żadnego warunku, który nie pozwalałby na zwrot podatku w sytuacji, gdy podatnik bezpodstawnie się wzbogacił. Europejski Trybunał Sprawiedliwości na to pozwala.

O stwierdzenie nadpłaty, czyli w praktyce o zwrot akcyzy wystąpili do urzędów celnych producenci energii ze wszystkich polskich grup energetycznych. Prawdopodobnie zrobiły to też elektrownie należące do zagranicznych inwestorów, ale nie udało nam się tego potwierdzić.

- Na razie nie komentujemy tej sprawy - powiedział Sebastian Włodarski, rzecznik CEZ Polska.

Jak mówi GP Krzysztof Sachs, partner w Ernst & Young, eksperci szacują, że kwota podatku do zwrotu wszystkim producentom może sięgnąć nawet 10 mld zł. Z informacji przekazanych przez polskie grupy wynika, że wartość nadpłaty szacują one łącznie na ponad 4,7 mld zł. To w przybliżeniu równowartość budowy jednego nowego węglowego bloku energetycznego o mocy 800 MW. W lutym 2009 r. Południowy Koncern Energetyczny z grupy Tauron Polska Energia wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za rok 2008 w wysokości 313,2 mln zł, ale dostał decyzję odmowną.

- Urząd celny odmówił stwierdzenia nadpłaty, uzasadniając swoje stanowisko tym, iż to nie spółka poniosła ostateczny ciężar podatku. W związku z powyższym PKE złożył w czerwcu tego roku odwołanie od tej decyzji - mówi Paweł Gniadek, rzecznik Tauron Polska Energia, do którego należy Południowy Koncern Energetyczny.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK