| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektrownie mogą odzyskać 10 mld zł nadpłaconego podatku

Elektrownie mogą odzyskać 10 mld zł nadpłaconego podatku

Producenci energii mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego od energii elektrycznej, który płacili nienależnie – uznał NSA. Zapłaci budżet państwa, czyli podatnicy.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał wczoraj, że art. 72 ust. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, dotyczący zwrotu nadpłaty podatku, nie zawiera warunku, zgodnie z którym podatnik nie może otrzymać nadpłaty, gdy nie poniósł ciężaru ekonomicznego podatku.

Jak wynika z uzasadnienia uchwały NSA, koszt zwrotu poniesie budżet państwa, czyli podatnicy.

Winny całej sytuacji jest ustawodawca, ponieważ nie dostosował przepisów ustawy o podatku akcyzowym do dyrektywy energetycznej i nie wprowadził do Ordynacji podatkowej żadnego warunku, który nie pozwalałby na zwrot podatku w sytuacji, gdy podatnik bezpodstawnie się wzbogacił. Europejski Trybunał Sprawiedliwości na to pozwala.

O stwierdzenie nadpłaty, czyli w praktyce o zwrot akcyzy wystąpili do urzędów celnych producenci energii ze wszystkich polskich grup energetycznych. Prawdopodobnie zrobiły to też elektrownie należące do zagranicznych inwestorów, ale nie udało nam się tego potwierdzić.

- Na razie nie komentujemy tej sprawy - powiedział Sebastian Włodarski, rzecznik CEZ Polska.

Jak mówi GP Krzysztof Sachs, partner w Ernst & Young, eksperci szacują, że kwota podatku do zwrotu wszystkim producentom może sięgnąć nawet 10 mld zł. Z informacji przekazanych przez polskie grupy wynika, że wartość nadpłaty szacują one łącznie na ponad 4,7 mld zł. To w przybliżeniu równowartość budowy jednego nowego węglowego bloku energetycznego o mocy 800 MW. W lutym 2009 r. Południowy Koncern Energetyczny z grupy Tauron Polska Energia wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za rok 2008 w wysokości 313,2 mln zł, ale dostał decyzję odmowną.

- Urząd celny odmówił stwierdzenia nadpłaty, uzasadniając swoje stanowisko tym, iż to nie spółka poniosła ostateczny ciężar podatku. W związku z powyższym PKE złożył w czerwcu tego roku odwołanie od tej decyzji - mówi Paweł Gniadek, rzecznik Tauron Polska Energia, do którego należy Południowy Koncern Energetyczny.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK