| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd proponuje zmiany w ustawie o VAT

Rząd proponuje zmiany w ustawie o VAT

Zmiany w ustawie o VAT dotyczą przede wszystkim kwestii miejsca świadczenia usług, co będzie miało bezpośredni wpływ na miejsce ich opodatkowania. Usługi będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma firma je nabywająca.

We wtorek 14 lipca rząd zaakceptował nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada dostosowanie regulacji krajowych do prawa unijnego. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie Dyrektywy 2008/8/WE zmieniającej przepisy dotyczące miejsca świadczenia usług.

Nowe przepisy przewidują, że usługi będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma firma je nabywająca. Obecnie miejscem opodatkowania usługi jest miejsce, w którym firma świadcząca usługę ma siedzibę. Ułatwi to przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe przez usprawnienie i uproszczenie wspólnotowego systemu rozliczeń VAT.

Oprócz tego zaproponowano przepisy usprawniające odzyskiwanie VAT zapłaconego w innych państwach członkowskich. Polski podatnik będzie miał możliwość złożenia, drogą elektroniczną, wniosku o zwrot VAT w polskim urzędzie skarbowym. Oznacza to, że nie będzie musiał już kierować takiego wniosku do władz skarbowych państwa UE, w którym zapłacił ten podatek w nabywanych towarach lub usługach.

Zmiany dotyczą również przepisów związanych z tzw. informacjami podsumowującymi, składanymi przez podmioty biorące udział w handlu wewnątrzwspólnotowym. Informacje te zawierają wykaz transakcji przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, skrócony zostanie okres, za który podatnicy mają obowiązek składać informacje podsumowujące (z kwartału do miesiąca), a także skrócony będzie termin składania tych informacji (z 25 dnia miesiąca do 15 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, w którym powstał obowiązek podatkowy). Jedynie informacje podsumowujące, składane elektronicznie, będzie można nadsyłać do 25 dnia miesiąca. Nadal będzie możliwe składanie informacji podsumowujących za okresy kwartalne, ale jedynie w trzech przypadkach, szczegółowo wskazanych w projekcie. Zmiany zaproponowane w tych przepisach usprawnią wymianę informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, co z kolei przyczyni się do zwalczania procederu uchylania się od opodatkowania.

Przepisy ustawy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem niektórych, które weszłyby w życie w innych terminach. Na przykład od 1 stycznia 2011 r. obowiązywałyby nowe zasady ustalania miejsca opodatkowania dla usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK