| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd proponuje zmiany w ustawie o VAT

Rząd proponuje zmiany w ustawie o VAT

Zmiany w ustawie o VAT dotyczą przede wszystkim kwestii miejsca świadczenia usług, co będzie miało bezpośredni wpływ na miejsce ich opodatkowania. Usługi będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma firma je nabywająca.

We wtorek 14 lipca rząd zaakceptował nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada dostosowanie regulacji krajowych do prawa unijnego. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie Dyrektywy 2008/8/WE zmieniającej przepisy dotyczące miejsca świadczenia usług.

Nowe przepisy przewidują, że usługi będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma firma je nabywająca. Obecnie miejscem opodatkowania usługi jest miejsce, w którym firma świadcząca usługę ma siedzibę. Ułatwi to przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe przez usprawnienie i uproszczenie wspólnotowego systemu rozliczeń VAT.

Oprócz tego zaproponowano przepisy usprawniające odzyskiwanie VAT zapłaconego w innych państwach członkowskich. Polski podatnik będzie miał możliwość złożenia, drogą elektroniczną, wniosku o zwrot VAT w polskim urzędzie skarbowym. Oznacza to, że nie będzie musiał już kierować takiego wniosku do władz skarbowych państwa UE, w którym zapłacił ten podatek w nabywanych towarach lub usługach.

Zmiany dotyczą również przepisów związanych z tzw. informacjami podsumowującymi, składanymi przez podmioty biorące udział w handlu wewnątrzwspólnotowym. Informacje te zawierają wykaz transakcji przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, skrócony zostanie okres, za który podatnicy mają obowiązek składać informacje podsumowujące (z kwartału do miesiąca), a także skrócony będzie termin składania tych informacji (z 25 dnia miesiąca do 15 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, w którym powstał obowiązek podatkowy). Jedynie informacje podsumowujące, składane elektronicznie, będzie można nadsyłać do 25 dnia miesiąca. Nadal będzie możliwe składanie informacji podsumowujących za okresy kwartalne, ale jedynie w trzech przypadkach, szczegółowo wskazanych w projekcie. Zmiany zaproponowane w tych przepisach usprawnią wymianę informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, co z kolei przyczyni się do zwalczania procederu uchylania się od opodatkowania.

Przepisy ustawy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem niektórych, które weszłyby w życie w innych terminach. Na przykład od 1 stycznia 2011 r. obowiązywałyby nowe zasady ustalania miejsca opodatkowania dla usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK