| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konsumenci mogą pozwać elektrownie o zwrot zapłaconej akcyzy

Konsumenci mogą pozwać elektrownie o zwrot zapłaconej akcyzy

Konsumenci mogą występować do elektrowni o zwrot zapłaconej akcyzy zawartej w cenie energii elektrycznej z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia elektrowni.

Ostatnia uchwała NSA (sygn. akt I FPS 4/09) dała podstawę elektrowniom o zwrot nienależnie zapłaconego podatku akcyzowego w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 28 lutego 2009 r.

Jeśli sądy zaczną orzekać na korzyść elektrowni, to okaże się, że we wspomnianym okresie akcyzę faktycznie zapłacili konsumenci, a elektrownie bezpodstawnie wzbogaciły się.

Jak wyjaśnia Dominik Szczygieł, doradca podatkowy i radca prawny w kancelarii MSDS, podatek akcyzowy jest podatkiem cenotwórczym. Odbiorcy energii ponieśli więc - w ramach ceny za zakupioną energię - faktyczny ciężar opodatkowania, który bezprawnie został narzucony producentom energii.

W rezultacie - jak mówi Marcin Rafał Kubal, prawnik Auxilium - konsumenci, którzy zapłacili akcyzę w cenie energii elektrycznej, mogą wystąpić do elektrowni o zwrot zapłaconego podatku zawartego w cenie energii elektrycznej na podstawie art. 405 i 410 kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), tj. z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia elektrowni. Konsumenci mogą też występować do sądów powszechnych z pozwami przeciwko elektrowniom, a nawet z pozwami zbiorowymi. Jak mówi Marcin Rafał Kubal, dopuszczalne jest wspólne wystąpienie przeciwko temu samemu zakładowi energetycznemu pod warunkiem zachowania wymogów wynikających z treści art. 72 kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Marcin Rafał Kubal zwraca uwagę, że w praktyce uzyskanie zwrotu akcyzy może być trudne, ponieważ występując z powództwem do sądu, należy wykazać wartość nienależnego świadczenia wraz ze sposobem jego wyliczenia. To ostatnie może być o tyle skomplikowane, że roszczenie obejmować może wyłącznie wartość nadpłaconego podatku akcyzowego.

- Z praktyki funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych wynika, że indywidualny odbiorca może pozywać wyłącznie swój zakład energetyczny, z którego usług korzysta - mówi prawnik Auxilium.

BEZPODSTAWNE WZBOGACENIE

Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK