| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF ograniczy odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych

MF ograniczy odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich planowane przez rząd ponowne ograniczenie odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych to działanie na szkodę przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej.

Ministerstwo Finansów w dobie kryzysu usilnie szuka pieniędzy, by ustabilizować niekorzystną sytuację w finansach publicznych. Z tego powodu zmierza do ograniczenia odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Przy zakupie samochodu o masie do 3,5 tony przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 60 proc. zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Poza tym resort planuje również zabranie na 3 lata możliwości odliczania VAT od paliwa.

- Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z zasadą neutralności VAT dla przedsiębiorców oraz nie jest zgodne z prawem wspólnotowym - zaznacza Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP).

Konfederacji podkreśla, że podatek VAT powinien z założenia być dla przedsiębiorców neutralny, tzn. nie powinien stanowić dla nich obciążenia finansowego. Tymczasem resort finansów dopuszcza możliwość ograniczenia lub wyłączenie prawa do odliczania niektórych towarów lub usług na czas złej koniunktury gospodarczej.

- Zastosowanie wyłączenia lub ograniczenie - jak twierdzi A. Ambrozik - nie może być jednak podyktowane jedynie interesem państwa w czasie spowolnienia gospodarczego.

Eksperci KPP uważają, że proponowane rozwiązanie nie będzie korzystne ani dla przedsiębiorców, ani dla branży motoryzacyjnej. Działanie Ministerstwa Finansów według nich jest tym bardziej niezrozumiałe, że inne kraje europejskie wspierają swoje sektory motoryzacyjne.

Ponadto Konfederacja sugeruje, że proponowana nowelizacja jest niekorzystna, sprzeczna z logiką państwa prawa oraz nie zapewnia stabilności prawa podatkowego. Według KPP, rozwiązaniem może być zmiana systemowa - dobra na czas koniunktury oraz na czas spowolnienia gospodarczego. Pierwszym z rozwiązań byłoby pełne odliczenie podatku naliczonego i opodatkowanie wykorzystania samochodów osobowych dla celów prywatnych. Takie rozwiązanie poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz zachęci do kupowania nowych aut.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK