| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Parafianowicz o 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego

Parafianowicz o 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego

1 proc. podatku od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego jest im sukcesywnie przekazywany. Zgodnie z przepisami, urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania pieniędzy od lipca do końca sierpnia br. - poinformował w czwartek 16 lipca w Sejmie wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Posłowie PiS pytali o opóźnienia w przekazywaniu tych pieniędzy. Jak zaznaczył Andrzej Dera, organizacje pozarządowe otrzymały dotychczas jedynie 20 proc. należnych im kwot, co utrudnia prowadzenie działalności charytatywnej.

Parafianowicz zapewnił, że przekazywanie podatku jest dla urzędów skarbowych priorytetem i pieniądze te zostaną przelane na konta organizacji przed końcem sierpnia.

Wiceminister tłumaczył, że termin przekazywania podatku został zmieniony w ubiegłym roku na prośbę samych organizacji. Chciały one korzystać od razu z całości przekazanych im środków, a jest to możliwe dopiero po dokonaniu korekt w zeznaniach PIT. Dodał, że "w tym roku takich korekt było na 85 mln zł", a można je było złożyć do końca czerwca.

Wiceminister poinformował, że w tym roku o 2 mln osób więcej niż w 2008 r. przeznaczyło 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego - trafi do nich zatem o ok. 130 mln zł więcej niż przed rokiem. W sumie organizacje społeczne dostaną na swoją działalność 400 mln zł.

Dodał, że w tym roku po raz pierwszy organizacje otrzymają zbiorowe listy darczyńców, a nie - jak dotychczas - cząstkowe z każdego urzędu skarbowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK