| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sędzia będzie wyłączony ze sprawy, w której już orzekał

Sędzia będzie wyłączony ze sprawy, w której już orzekał

Sędzia sądu administracyjnego nie będzie mógł brać udziału w sprawie wznowionej, w której już wcześniej orzekał – przewidują nowe przepisy.

Dnia 16 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zmiany wprowadzają wymóg obligatoryjnego wyłączenia sędziego sądu administracyjnego od udziału w sprawie wznowionej, w momencie gdy wcześniej już w niej orzekał. Innymi słowy, sędzia nie będzie orzekał ponownie w tej samej sprawie.

Zmiany w tym zakresie podyktowane były koniecznością dostosowania przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 6/07) z 14 października ubiegłego roku.

Trybunał Konstytucyjny uzasadniając orzeczenie o niekonstytucyjności przepisu stwierdził, że postępowanie w sprawie kontroli legalności decyzji podatkowej oraz postępowanie w sprawie kontroli decyzji o odmowie uchylenia (po wznowieniu postępowania administracyjnego) tej decyzji administracyjnej są odrębne z procesowego punktu widzenia. Równocześnie jednak mają źródło w tym samym stanie faktycznym, wymagają oceny tych samych okoliczności i dowodów, a niekiedy nawet ustosunkowania się przez skład orzekający do tych samych zarzutów. Wobec tego, sędzia orzekając w drugim postępowaniu, mógłby czuć się związany swoimi poglądami, wyrażonymi podczas pierwszego postępowania.

Sędziowie Trybunału uznali, że Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi powinno nakazywać wyłączenie sędziego ze wznowionej sprawy, gdy wydawał w niej decyzje także przed wznowieniem. "Taka sytuacja budzi uzasadnione wątpliwości co do obiektywizmu sędziego i nie odpowiada konstytucyjnemu standardowi prawa do bezstronnego sądu." - stwierdził Trybunał.

W związku z tym do dotychczasowego artykułu (art. 18 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) dotyczącego wyłączenia sędziego ze sprawy nowelizacja dodała zapis, iż "sędzia, który orzekał w postępowaniu sądowym w sprawie skargi na decyzję, nie może orzekać w postępowaniu sądowym dotyczącym tej samej sprawy po wznowieniu postępowania administracyjnego".

Nowelizację uchwalono jednogłośnie.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK